Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK: zgoda na przejęcie GZE przez Tauron Polska Energia

0
Podziel się:

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Tauron Polska Energia
kontroli nad Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym (GZE). Koncentracja nie doprowadzi do
istotnego ograniczenia konkurencji - podał Urząd w środę.

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Tauron Polska Energia kontroli nad Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym (GZE). Koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji - podał Urząd w środę.

Wniosek dotyczący przejęcia wpłynął do UOKiK 20 września 2011 r.

Grupa kapitałowa Tauron jest przedsiębiorstwem energetycznym. Zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją oraz sprzedażą energii elektrycznej. Głównym akcjonariuszem Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego jest spółka Vattenfall. Poprzez swoje spółki zależne GZE zajmuje się m.in. dystrybucją (na terenie Górnego Śląska) oraz sprzedażą energii elektrycznej.

W wyniku przejęcia Grupa Tauron będzie dysponować największym udziałem w rynku sprzedaży detalicznej energii elektrycznej w Polsce.

"Spółka spotykać się jednak będzie z istotną konkurencją ze strony innych uczestników tego rynku. W szczególności PGE, zarówno z uwagi na wysoki udział w rynku sprzedaży detalicznej, jak i silną pozycję na rynku wytwarzania energii elektrycznej, a zatem dostęp do własnych źródeł zaopatrzenia w energię elektryczną, w ocenie organu antymonopolowego, będzie stanowiła istotną przeciwwagę dla uczestników koncentracji" - podał Urząd.

UOKiK poinformował też, że "skupienie w ramach jednego podmiotu wytwarzania, dystrybucji oraz sprzedaży energii mogłoby prowadzić do ograniczenia konkurencji, gdyby wiązało się z utrudnieniem lub eliminowaniem działalności konkurentów". Prezes UOKiK uznała jednak, że przejęcie GZE przez Tauron nie doprowadzi do takiej sytuacji, ponieważ przejmująca spółka już w tej chwili nie ma możliwości wytworzenia z własnych źródeł odpowiedniej ilości energii zaspokajającej potrzeby jej odbiorców. Dlatego będzie musiała kupować ją na rynku hurtowym, a tym samym nie zamknie się na zewnętrznych sprzedawców.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym transakcję przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Grupa Tauron jest producentem i dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce. Sieci dystrybucyjne spółek, które należą do Grupy, obejmują 17 proc. powierzchni kraju. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze prawie 53 tys. km kw., za pośrednictwem 187 tys. km linii energetycznych. Ponadto holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Do Grupy należą dwie kopalnie węgla kamiennego, siedem elektrowni, cztery elektrociepłownie, 35 elektrowni wodnych. Grupa sprzedaje energię do ponad 4 mln klientów.

Vattenfall produkuje, dystrybuuje i sprzedaje ciepło oraz energię elektryczną. Firma rozpoczęła działalność w Polsce w 1992 roku. W 1999 r. Vattenfall został inwestorem strategicznym Elektrociepłowni Warszawskich. Umowę prywatyzacyjną dotyczącą zakupu 55 procent akcji podpisano 27 stycznia 2000 roku i była to jedna z pierwszych prywatyzacji w polskim sektorze energetycznym.

W 2001 r. Vattenfall nabył pakiet 33 procent akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, rozpoczynając pierwszą w Polsce prywatyzację spółki dystrybucyjnej energii elektrycznej. Spółka zależna Vattenfall Distribution Poland odpowiada za działanie i rozwój sieci dystrybucji energii elektrycznej na Górnym Śląsku. Dostarcza 11 proc. energii elektrycznej sprzedawanej w Polsce. Jest właścicielem linii energetycznych o łącznej długości 26 tys. 757 km, rozmieszczonych na obszarze 4 tys. 221 km kw. (PAP)

luo/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)