Notowania

wiadomości
30.07.2013 17:41

Urałkalij zaprzestał eksportu poprzez rosyjsko-białoruską spółkę BKK

Rosyjski producent nawozów potasowych Urałkalij podjął decyzję o zaprzestaniu eksportu swych produktów za pośrednictwem białoruskiej spółki sprzedającej nawozy potasowe BKK. Zdaniem ekspertów może to obniżyć dochody ze sprzedaży białoruskiego potasu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rosyjski producent nawozów potasowych Urałkalij podjął decyzję o zaprzestaniu eksportu swych produktów za pośrednictwem białoruskiej spółki sprzedającej nawozy potasowe BKK. Zdaniem ekspertów może to obniżyć dochody ze sprzedaży białoruskiego potasu.

BKK jest obecnie największym eksporterem nawozów potasowych na świecie - przypada nań 43 proc. światowych dostaw. Akcjonariuszami powstałej w 2005 r. spółki, która ma swą siedzibę w Mińsku, są w 50 proc. Urałkalij, w 45 proc. białoruski koncern potasowy Biełaruśkalij, a w 5 proc. białoruskie koleje.

"Z ubolewaniem jesteśmy zmuszeni stwierdzić, że nasza współpraca z białoruskimi partnerami w ramach BKK znalazła się w martwym punkcie - oświadczył dyrektor generalny Urałkalija Władisław Baumgertner, którego cytują we wtorek białoruskie portale niezależne. - W tej sytuacji jesteśmy zmuszeni przekierować eksport poprzez własną firmę handlową". Jak podano na oficjalnej stronie internetowej Urałkalija, jedynym kanałem eksportowym firmy został Urałkalij-Trading.

Baumgertner podkreślił, że Urałkalij zawsze nalegał, by eksport obu producentów - Urałkalija i Biełaruśkalija - odbywał się poprzez jedną sieć. Tymczasem "ta fundamentalna zasada współpracy została naruszona w chwili podpisania przez prezydenta Białorusi 22 grudnia 2012 r. dekretu o odebraniu BKK wyłącznego prawa do eksportu białoruskiego potasu, po czym nastąpiło rzeczywiste ekspediowanie produktów Biełaruśkalija z pominięciem BKK" - oznajmił.

Zdaniem białoruskiego ekonomisty Stasia Iwaszkiewicza zaprzestanie przez Urałkalij eksportu za pośrednictwem BKK obniży dochody ze sprzedaży białoruskich produktów potasowych.

"Klientom BKK będzie teraz łatwiej domagać się obniżenia ceny, gdyż eksporterzy będą mieli większy wybór dostawców. Dlatego można zakładać, że ceny eksportowe spadną jeszcze bardziej i odpowiednio obniżą się zyski ze sprzedaży białoruskiego potasu" - oświadczył Iwaszkiewicz, którego cytuje portal "Bełorusskije Nowosti".

Dodał, że wyjście z BKK nie leży także w interesach Urałkalija. Jak poinformował portal niezależnego tygodnika białoruskiego "Nasza Niwa", cena akcji Urałkalija spadła we wtorek rano o 5 proc. po podaniu informacji o zerwaniu współpracy eksportowej z BKK.

Biełaruśkalij jest drugim pod względem wielkości podatnikiem na Białorusi, po spółce przesyłu gazu Biełtransgaz. W 2011 r. dochód Biełaruśkalija wyniósł 3,2 mld dol., a w ciągu 11 miesięcy 2012 r. - 2,5 mld dol., co stanowiło 14,7 proc. wszystkich walutowych dochodów Białorusi.

20 lipca premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że Białoruś powinna przyspieszyć prywatyzację Biełaruśkalija. Według informacji RIA Nowosti, w maju prezydent Aleksander Łukaszenka oznajmił, że nie spieszy się ze sprzedażą tego przedsiębiorstwa, wyceniając je na 30 mld dolarów.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz