Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uroczysta inauguracja Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego w Sejmie

0
Podziel się:

"Kobiety i dziewczęta wobec technik informacyjno-komunikacyjnych" to temat
XIII Konferencji Okrągłego Stołu "Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego", która odbyła
się w czwartek w Sejmie. Wydarzenie zainaugurowało obchody Światowego Dnia Społeczeństwa
Informacyjnego 2012.

"Kobiety i dziewczęta wobec technik informacyjno-komunikacyjnych" to temat XIII Konferencji Okrągłego Stołu "Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego", która odbyła się w czwartek w Sejmie. Wydarzenie zainaugurowało obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2012.

Dzień 17 maja jest globalnym świętem branży technologii informacyjno-komunikacyjnych, ustalonym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Światowym Dniem Społeczeństwa Informacyjnego. Z tej okazji Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) i Polskie Towarzystwo Informacyjne (PTI) zorganizowało w Sali Kolumnowej Sejmu XIII Konferencję Okrągłego Stołu "Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego". Na całym świecie tegoroczne obchody upływają pod hasłem: "Kobiety i dziewczęta wobec technik informacyjno-komunikacyjnych".

"Konferencje Okrągłego Stołu nie koncentrowały się nigdy na problemach technicznych, ale na wyzwaniach społecznych" - wyjaśnił prof. Jerzy Bargalik, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

"Cieszę się, że Polskie Towarzystwo Informacyjne przygotowując obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego zaczyna od konferencji w gmachu parlamentu. To dowód na to, że również parlament ma swój udział we współpracy, która prowadzi do rozwoju informacyjnego kraju. Moim zdaniem ta rewolucja jest procesem, jeszcze dziś nie potrafimy ocenić, czy już się dokonała. Chciałbym nam wszystkich życzyć, żebyśmy mogli powiedzieć, że tak się stało. A kto ma w tym pomóc? Pomóc mają kobiety!" - powiedział otwierając konferencję wicemarszałek Sejmu, Cezary Grabarczyk.

"Ma to potwierdzenie w moich doświadczeniach. Moim zastępcą w ministerstwie odpowiedzialnym za dział telekomunikacji i informatyzacji była kobieta - pani minister Magdalena Gaj. Dziś w resorcie Administracji i Cyfryzacji za ten dział także odpowiada kobieta - pani minister Małgorzata Ostrowska. Przypomnę też, że pierwszą damą polskiej telekomunikacji była pani minister Anna Stróżyńska, do niedawna prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a dziś tę funkcję znowu sprawuje kobieta - pani Magdalena Gaj. Te liczne kampanie społeczne, które wskazują dziewczętom nowoczesne ścieżki kariery, już dziś przynoszą efekty. Dołożymy wszelkich starań, by dziewczęta i kobiety w procesie cyfryzacji i informatyzacji znaczyły coraz więcej" - zapewnił Grabarczyk.

Według prezes Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT), Ewy Mańkiewicz-Cudny, ujęcie tematu konferencji z perspektywy kobiet, jako oddzielnej grupy, nie do końca znajduje uzasadnienie.

"Hasło wymyślone przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną dotyczące kobiet w świecie cyfrowym trochę mnie dziwi. To, co zachodzi dzisiaj w telekomunikacji, dotyczy wszystkich. Ale możemy się zastanowić, co jest najważniejszym elementem budowania społeczeństwa, w tym społeczeństwa informacyjnego. Wychowanie. A kto wychowuje? W Polsce w dalszym ciągu w przeważającym stopniu kobiety. Jeśli kobiety będą potrafiły wzbudzić w dzieciach ciekawość świata i innowacyjne myślenie, to będą budowały społeczeństwo informacyjne" - powiedziała Mańkiewicz-Cudny.

Oprócz wychowywania przyszłych obywateli społeczeństwa informacyjnego w domu, prezes NOT podkreśliła także rolę szkoły, która w Polsce jest również miejscem sfeminizowanym.

"Na urlopie macierzyńskim kobiety bywają wyłączane z aktywnego życia zawodowego, ale dzięki nowym technologiom tak być nie musi. Odpowiednie włączenie kobiet w proces budowania społeczeństwa informacyjnego spowoduje, że nawet po urodzeniu dziecka nie będą musiały rezygnować z pracy" - uważa Mańkiewicz-Cudny.

W czasie XIII Konferencji Okrągłego Stołu "Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego" głos zabrali także: zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Ryszard Czerniawski oraz poseł PSL Janusz Piechociński. Konferencję zakończyło wręczenie Honorowego Medalu im. Janusza Groszkowskiego, jednego z najbardziej zasłużonych elektryków w historii Polski, prof. Marianowi Nodze, prezesowi Polskiego Towarzystwa Informacyjnego.(PAP)

jmy/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)