Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

0
Podziel się:

Przed budowaniem zjednoczonej Europy bez jej duchowego dziedzictwa
przestrzegał w niedzielę w Gnieźnie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W trakcie
obchodów ku czci św. Wojciecha przekazał on bazylice prymasowskiej relikwie bł. Jana Pawła II.

Przed budowaniem zjednoczonej Europy bez jej duchowego dziedzictwa przestrzegał w niedzielę w Gnieźnie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W trakcie obchodów ku czci św. Wojciecha przekazał on bazylice prymasowskiej relikwie bł. Jana Pawła II.

Centralnym elementem trwających od soboty, dwudniowych obchodów odpustowych ku czci patrona Polski i duchowej jedności Europy była uroczysta suma odpustowa. Eucharystii przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk, kard. Stanisław Dziwisz wygłosił homilię.

Tegoroczne uroczystości w Gnieźnie były też okazją do świętowania złotego jubileuszu kapłaństwa prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, oraz 20. rocznicy nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, wprowadzonej bullą Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae Populus" z 1992 roku.

W uroczystościach uczestniczyli biskupi z całej Polski i z wielu krajów Europy. Wśród zaproszonych do Gniezna gości byli m.in. prymas senior kard. Józef Glemp, prymas senior abp. Henryk Muszyński, kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz. Przyjechał też prymas Czech kard. Dominik Duka, przewodniczący KEP abp Józef Michalik oraz nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

W trakcie uroczystości kard. Stanisław Dziwisz przekazał dla bazyliki prymasowskiej relikwie bł. Jana Pawła II.

"Rodacy całego świata dzisiaj pielgrzymują do Gniezna, do grobu patrona Polski, św. Wojciecha. Przybywa również pielgrzym szczególny, który tu przybywał tyle razy z Krakowa a potem dwukrotnie z Watykanu. Dzisiaj przybywa, aby pozostać z wami. Prosimy go, aby tu wstawiał się za nami, zwłaszcza w sprawach trudnych a tych nie brakuje w Polsce, w społeczeństwie, w polityce, ale także w Kościele, w życiu rodzinnym i osobistym" - powiedział kard. Dziwisz po przekazaniu relikwiarza prymasowi Polski.

"Te relikwie mają szczególny charakter: krew nie zakrzepła, jest taka jaka została pobrana w dniu jego śmierci. Jest to symbol jego miłości do ojczyzny, do wszystkich Polaków, do Kościoła" - dodał.

Kard. Dziwisz przekazał ampułkę z krwią w relikwiarzu, który trafi do ołtarza jednej z kaplic świątyni, oraz skrawek tkaniny nasączony krwią, umieszczony w tzw. pacyfikale, relikwiarzu w kształcie krzyża. Będzie on podawany wiernym do uczczenia.

W homilii metropolita krakowski przypomniał, że św. Wojciech stał się patronem ładu kościoła hierarchicznego w Polsce.

"Wspólnota Kościoła potrzebuje takiego ładu, porządkującego jego życie w całym bogactwie wielorakich charyzmatów ubogacających lud boży. W tym świetle Gniezno zajmuje szczególne miejsce w dziejach. Tutaj przecież powstała pierwsza metropolia na polskich ziemiach. Tutaj też miało miejsce wydarzenie, które nazywamy Zjazdem Gnieźnieńskim" - powiedział.

Jak dodał, Jan Paweł II żył wizją Europy, która jest nie tylko wspólnotą gospodarczą i polityczną, ale przede wszystkim wspólnotą ducha, wspólnotą wartości, z których wyrosła.

"Przestrzegał on przed utratą pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, bo tej utracie towarzyszy swego rodzaju praktyczny agnostycyzm i obojętność religijna, wywołująca u wielu Europejczyków wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię. () Jedną z przyczyn gaśnięcia nadziei na naszym kontynencie Ojciec Święty dostrzegał w dążeniu do narzucenia antropologii bez Boga i bez Chrystusa." - powiedział kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski złożył życzenia prymasowi Polski z okazji jego złotego jubileuszu kapłaństwa, przypomniał też jego zasługi w budowaniu struktur Kościoła w Polsce po 1989 roku.

"Z całym Kościołem gnieźnieńskim i Kościołem w Polsce dziękujemy Bogu za 50 lat służby kapłańskiej księdza prymasa. Były to lata niezwykle owocne. Cóż można powiedzieć o jedenastu latach pracy w watykańskim sekretariacie stanu - byłem świadkiem codziennej, wytężonej pracy kierownika polskiej sekcji. A potem, gdy rozpadły się struktury systemu komunistycznego w Polsce, w 1989 roku Ojciec Święty obarczył ks. Kowalczyka nową odpowiedzialnością, mianując go nuncjuszem apostolskim w Polsce" - powiedział.

Podczas Mszy św. abp Celestino Migliore nałożył krzyże misyjne blisko 40 duchownym i świeckim, przygotowującym się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych. Wyjadą oni m.in. do Argentyny, Peru, Kazachstanu, Czadu, Tajwanu, Ekwadoru, Pakistanu i Brazylii.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę nieszporami w bazylice prymasowskiej, po których nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył procesji z relikwiami św. Wojciecha do kościoła św. Michała Archanioła. Tam też, zgodnie z tradycją, miało miejsce całonocne czuwanie.

Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego.

Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie. (PAP)

rpo/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)