Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uroczystości upamiętniające likwidację getta w Rymanowie

0
Podziel się:

Uroczystości upamiętniające likwidację getta w Rymanowie (Podkarpackie)
rozpoczną się w tej miejscowości w środę. Będzie to piąta edycja Dni Pamięci o Żydowskiej
Społeczności Rymanowa, które potrwają do piątku.

Uroczystości upamiętniające likwidację getta w Rymanowie (Podkarpackie) rozpoczną się w tej miejscowości w środę. Będzie to piąta edycja Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa, które potrwają do piątku.

"Dni Pamięci w Rymanowie mają dwa podstawowe cele: upamiętnienie żydowskiej społeczności tego miasta oraz przybliżenie tradycji, kultury i religii galicyjskich Żydów" - powiedział Michał Lorenc ze stowarzyszenia Spotkanie Rymanów, organizatora obchodów.

Lorenc podkreślił, że "tegoroczne spotkanie ma charakter wyjątkowy". "Dokładnie 70 lat temu, 13 sierpnia 1942 roku, niemieccy naziści zamordowali kilkuset żydowskich mieszkańców Rymanowa" - przypomniał.

Do Rymanowa przyjadą potomkowie rymanowskich Żydów, aby wspólnie z obecnymi mieszkańcami modlić się przy ohelach słynnych cadyków - Menachema Mendla i Cwi Hirsza Cohena - oraz przy pomniku Polaków, którzy oddali życie ratując żydowskich sąsiadów.

"W piątek w Marszu Pamięci razem pójdziemy ostatnią drogą żydowskiej wspólnoty z rymanowskiego rynku na stację kolejową do Wróblika Szlacheckiego. Stamtąd Żydzi zostali przetransportowani do obozu zagłady w Bełżcu" - zaznaczył Lorenc.

Podczas tegorocznych dni odbędą się także koncerty muzyczne, wystawy i warsztaty; m.in. w środę wieczorem pod rymanowską synagogą zagra gitarzysta Raphael Roginski, a w czwartek w sali Sokoła można będzie obejrzeć widowisko filmowo-muzyczne przygotowane przez Olgę Mieleszczuk i Mendyego Cahana.

Przed wojną w Rymanowie żyło ok. 2 tys. Żydów, stanowili niemal połowę ludności miasta. Przez kilkaset lat współtworzyli tradycję tego miejsca. 13 sierpnia 1942 r. Niemcy wywieźli część rymanowskich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu, a pozostałych rozstrzelali w okolicznych lasach.

W Rymanowie mieszkali m.in. znani cadycy Menachem Mendel i Cwi Hirsch Cohen, w Rymanowie urodził się także Izaak Rabi - laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1944 roku za osiągnięcia w badaniach magnetycznych właściwości atomów. (PAP)

kyc/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)