Notowania

smoleńsk
11.04.2012 06:45

Uroczystości w Smoleńsku i Katyniu. Delegacja rządowa już w Polsce

Delegacja rządowa wróciła z Rosji. Przeczytaj, co ustalili.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Samoloty wylądowały w Warszawie dziś krótko po północy. Bogdan Zdrojewski, wspólnie z delegacją rządową, wskazał lokalizację pomnika ku czci ofiar katastrofy z 10 kwietnia.

W pielgrzymce w 2. rocznicę tragedii smoleńskiej i 72. rocznicę zbrodni katyńskiej wzięło udział 37 osób z rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej oraz 12 przedstawicieli rodzin katyńskich.

Najważniejszymi elementami wizyty były: symboliczne ustanowienie miejsca w pobliżu lotniska w Smoleńsku, gdzie stanie pomnik ku czci ofiar katastrofy, upamiętnienie w Lesie Katyńskim obywateli polskich zamordowanych w 1940 r. przez NKWD, a także - otwarcie agencji konsularnej MSZ RP w Smoleńsku.

_ - Mam nadzieję, że pomnik spełni wiązane z nim nadzieje _ - mówił minister Zdrojewski, wyrażając pragnienie, by forma monumentu nigdy nie stała się przyczyną podziałów politycznych. Projekt pomnika, przedstawiony pod koniec marca, przedstawia długi czarny popękany mur o żałobnym charakterze, na którym wyryte będą imiona i nazwiska wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku.

Minister otrzymał również we wtorek potwierdzenie lokalizacyjne pomnika i akceptację jego Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/29/m112413.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/biegli;zbadaja;zapisy;rozmow;z;kabiny;jaka-40,245,0,848117.html) *Biegli zbadają zapisy rozmów z kabiny Jaka-40 * Naczelna Prokuratura Wojskowa powołała biegłych, którzy zbadają zapisy z kabiny samolotu, który lądował w Smoleńsku przed katastrofą Tu-154 - powiedział rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa. projektu, w rozmowie z ministrem kultury Rosji Aleksandrem Awdiejewem. Dalsze ustalenia ze stroną rosyjską zapadną jednak po powstaniu w Moskwie nowego rządu, wyznaczonego po wyborach.

_ - To bardzo ważne, by na tym miejscu - miejscu strasznej tragedii pojawił się dobry pomnik _ - powiedział zastępca gubernatora obwodu smoleńskiego Aleksiej Murygin. Obecny na uroczystościach w Smoleńsku przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Siergiej Naryszkin podkreślał, że w drugą rocznicę katastrofy _ w ten smutny dzień, tak jak dwa lata temu, Rosjanie są razem z Polakami _.

Po wizycie na miejscu katastrofy w Smoleńsku delegacja udała się do Katynia, gdzie na Polskim Cmentarzu Wojennym odbyła się ekumeniczna msza święta. _ Tak jak symbolem wymierzonych w Polskę zbrodni totalitaryzmu nazistowskiego pozostaje Auschwitz, tak symbolem zbrodni totalitaryzmu sowieckiego pozostaje Katyń _ - mówił podczas uroczystości sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.

Paweł Deresz, mąż posłanki Jolanty Szymanek-Deresz, przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że jego żona zginęła w katastrofie, gdy _ leciała do Katynia, żeby pokłonić się nisko zamordowanym polskim oficerom _. _ Moją misją jest kontynuowanie tego (...). Dopóki mi sił i zdrowia starczy, będę chciał tu przyjeżdżać, bowiem uważam, że jest to miejsce, w którym powinniśmy się w ciszy, spokoju, kontemplacji spotykać - a nie na wiecach politycznych _ - mówił Deresz.

Łącznie w delegacji rządowej znalazło się około 120 osób - w tym również duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich. Asystę wojskową zapewniła kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego z garnizonu w Warszawie. Przebieg uroczystości relacjonowały media polskie i rosyjskie.

Ostatnim punktem wizyty było otwarcie agencji konsularnej MSZ w Smoleńsku. Jak wyjaśniła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, jest to placówka niższej rangi niż konsulat, która nie będzie się zajmowała np. wydawaniem wiz do Polski. Jej zadaniem będzie natomiast zapewnienie pomocy Polakom, którzy odwiedzają miejsca pamięci w Katyniu i Smoleńsku, a także - wspieranie procesu budowy smoleńskiego pomnika. Przedstawiciele władz Smoleńska obecni na otwarciu agencji wyrażali nadzieję, że pomoże ona w budowaniu kontaktów gospodarczych polsko-rosyjskich.

W składzie delegacji rządowej byli także: prezydencki minister Maciej Klimczak, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, wiceszef MON Czesław Mroczek, oraz prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska.

Pomnik ku czci ofiar smoleńskiej tragedii ma być odsłonięty w kolejną rocznicę katastrofy - 10 kwietnia 2013 roku.

Czytaj więcej o obchodach drugiej rocznicy katastrofy w Money.pl
Ważna decyzja ws. śledztwa smoleńskiego Prokurator NPW wydał postanowienie o przedłużeniu śledztwa na wniosek wojskowego prokuratora okręgowego w Warszawie. To kolejne przedłużenie polskiego postępowania dotyczącego katastrofy .
Tak PiS obchodzi rocznicę Smoleńska Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zorganizowane zostaną uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych. Obchody rocznicy przed Pałacem Prezydenckim organizuje PiS.
Teraz może zwrócą nam wrak ze Smoleńska Radosław Sikorski ocenił, że druga rocznica katastrofy smoleńskiej byłaby bardzo dobrym momentem na ogłoszenie przez Rosję zwrotu wraku polskiego Tu-154.
Tagi: smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz