Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Uroczystości w Smoleńsku i Katyniu. Delegacja rządowa już w Polsce

0
Podziel się

Delegacja rządowa wróciła z Rosji. Przeczytaj, co ustalili.

Uroczystości w Smoleńsku i Katyniu. Delegacja rządowa już w Polsce
(PAP/Wojciech Pacewicz)
bDggzftx

Samoloty wylądowały w Warszawie dziś krótko po północy. Bogdan Zdrojewski, wspólnie z delegacją rządową, wskazał lokalizację pomnika ku czci ofiar katastrofy z 10 kwietnia.

W pielgrzymce w 2. rocznicę tragedii smoleńskiej i 72. rocznicę zbrodni katyńskiej wzięło udział 37 osób z rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej oraz 12 przedstawicieli rodzin katyńskich.

Najważniejszymi elementami wizyty były: symboliczne ustanowienie miejsca w pobliżu lotniska w Smoleńsku, gdzie stanie pomnik ku czci ofiar katastrofy, upamiętnienie w Lesie Katyńskim obywateli polskich zamordowanych w 1940 r. przez NKWD, a także - otwarcie agencji konsularnej MSZ RP w Smoleńsku.

_ - Mam nadzieję, że pomnik spełni wiązane z nim nadzieje _ - mówił minister Zdrojewski, wyrażając pragnienie, by forma monumentu nigdy nie stała się przyczyną podziałów politycznych. Projekt pomnika, przedstawiony pod koniec marca, przedstawia długi czarny popękany mur o żałobnym charakterze, na którym wyryte będą imiona i nazwiska wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku.

bDggzftz

Minister otrzymał również we wtorek potwierdzenie lokalizacyjne pomnika i akceptację jego Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/29/m112413.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/biegli;zbadaja;zapisy;rozmow;z;kabiny;jaka-40,245,0,848117.html) *Biegli zbadają zapisy rozmów z kabiny Jaka-40 * Naczelna Prokuratura Wojskowa powołała biegłych, którzy zbadają zapisy z kabiny samolotu, który lądował w Smoleńsku przed katastrofą Tu-154 - powiedział rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa. projektu, w rozmowie z ministrem kultury Rosji Aleksandrem Awdiejewem. Dalsze ustalenia ze stroną rosyjską zapadną jednak po powstaniu w Moskwie nowego rządu, wyznaczonego po wyborach.

_ - To bardzo ważne, by na tym miejscu - miejscu strasznej tragedii pojawił się dobry pomnik _ - powiedział zastępca gubernatora obwodu smoleńskiego Aleksiej Murygin. Obecny na uroczystościach w Smoleńsku przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Siergiej Naryszkin podkreślał, że w drugą rocznicę katastrofy _ w ten smutny dzień, tak jak dwa lata temu, Rosjanie są razem z Polakami _.

Po wizycie na miejscu katastrofy w Smoleńsku delegacja udała się do Katynia, gdzie na Polskim Cmentarzu Wojennym odbyła się ekumeniczna msza święta. _ Tak jak symbolem wymierzonych w Polskę zbrodni totalitaryzmu nazistowskiego pozostaje Auschwitz, tak symbolem zbrodni totalitaryzmu sowieckiego pozostaje Katyń _ - mówił podczas uroczystości sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.

Paweł Deresz, mąż posłanki Jolanty Szymanek-Deresz, przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że jego żona zginęła w katastrofie, gdy _ leciała do Katynia, żeby pokłonić się nisko zamordowanym polskim oficerom _. _ Moją misją jest kontynuowanie tego (...). Dopóki mi sił i zdrowia starczy, będę chciał tu przyjeżdżać, bowiem uważam, że jest to miejsce, w którym powinniśmy się w ciszy, spokoju, kontemplacji spotykać - a nie na wiecach politycznych _ - mówił Deresz.

bDggzftF

Łącznie w delegacji rządowej znalazło się około 120 osób - w tym również duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich. Asystę wojskową zapewniła kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego z garnizonu w Warszawie. Przebieg uroczystości relacjonowały media polskie i rosyjskie.

Ostatnim punktem wizyty było otwarcie agencji konsularnej MSZ w Smoleńsku. Jak wyjaśniła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, jest to placówka niższej rangi niż konsulat, która nie będzie się zajmowała np. wydawaniem wiz do Polski. Jej zadaniem będzie natomiast zapewnienie pomocy Polakom, którzy odwiedzają miejsca pamięci w Katyniu i Smoleńsku, a także - wspieranie procesu budowy smoleńskiego pomnika. Przedstawiciele władz Smoleńska obecni na otwarciu agencji wyrażali nadzieję, że pomoże ona w budowaniu kontaktów gospodarczych polsko-rosyjskich.

W składzie delegacji rządowej byli także: prezydencki minister Maciej Klimczak, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, wiceszef MON Czesław Mroczek, oraz prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska.

Pomnik ku czci ofiar smoleńskiej tragedii ma być odsłonięty w kolejną rocznicę katastrofy - 10 kwietnia 2013 roku.

bDggzfua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)