Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uruchomiono Fototekę - serwis internetowy Filmoteki Narodowej

0
Podziel się:

Fototeka to nazwa serwisu internetowego uruchomionego w środę przez
Filmotekę Narodową. Znalazło się w nim ponad 20 tys. unikatowych fotografii z polskich filmów.
Serwis działa pod adresem: http://fototeka.fn.org.pl, można go przeglądać bezpłatnie.

Fototeka to nazwa serwisu internetowego uruchomionego w środę przez Filmotekę Narodową. Znalazło się w nim ponad 20 tys. unikatowych fotografii z polskich filmów. Serwis działa pod adresem: http://fototeka.fn.org.pl, można go przeglądać bezpłatnie.

W Fototece - określonej przez twórców jako "wirtualny album historii filmu polskiego" - umieszczono skany zdjęć pochodzących ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Są to: fotografie z polskich filmów (przedwojennych oraz pochodzących z lat 1945-1989), zdjęcia przedstawiające ich twórców (reżyserów, aktorów, operatorów itd.) oraz fotografie z planów filmowych, dokumentujące od "filmowej kuchni" pracę ekip artystycznych.

Fotosy są prezentowane w serwisie w formie miniatur, a ich powiększeniom towarzyszy opis. Zawiera on takie elementy, jak tytuł filmu i nazwisko reżysera, nazwiska osób widocznych na zdjęciu, rok i miejsce realizacji.

"To nie są tylko kadry z filmów. To także zdjęcia robione na planach, dzięki nim uchwycone zostały nieformalne momenty, nieoczekiwane sytuacje czy np. śmieszne grymasy twarzy. Takie fotografie ilustrują przebieg prac nad filmem. Ich autorzy to fotosiści, którzy towarzyszyli ekipie realizującej film. Na zdjęciach można zobaczyć wiele znanych postaci, m.in. Daniela Olbrychskiego czy Zbyszka Cybulskiego" - powiedział PAP dyrektor filmoteki prof. Tadeusz Kowalski.

"W zbiorach filmoteki znajduje się ok. 200 tys. fotosów utrwalonych na nośnikach takich jak: negatywy, diapozytywy, odbitki pozytywowe w postaci fotografii luzem. Obecnie prezentujemy w +Fototece+ ok. 10 proc. zbioru" - wyjaśniono w materiale charakteryzującym serwis.

Serwis, wyposażony w wyszukiwarkę, jest przeznaczony dla wydawnictw prasowych, książkowych, multimedialnych, producentów filmowych, instytucji, firm, a także osób prywatnych.

Prof. Kowalski zaznaczył, że serwis można bezpłatnie przeglądać, jednak nie można bezpłatnie pobierać z niego zdjęć. Wszystkie fotografie są opatrzone logo Filmoteki Narodowej, mogą być wykorzystywane tylko w zakresie dozwolonego użytku osobistego i innych licencji ustawowych określonych w przepisach dotyczących ochrony praw autorskich - wyjaśnił dyrektor filmoteki.

Fototeka została stworzona przez funkcjonujący w strukturze filmoteki Zespół Cyfryzacji Zbiorów Ikonograficznych i Informacji Internetowej, którego kierownikiem jest Grzegorz Balski.

Filmoteka zapowiada, że zbiór fotografii w serwisie będzie systematycznie powiększany. "Przed nami jeszcze setki tytułów filmów fabularnych i animowanych, do których posiadamy wiele ciekawych zdjęć" - poinformowano w materiale filmoteki.

Jednocześnie twórcy serwisu zaapelowali o pomoc do przyszłych odbiorców. "Nie zawsze jesteśmy w stanie ustalić dane niezbędne do pełnego opisu prezentowanych ujęć (np. nazwiska i funkcje osób widocznych, autorów, miejsca). Internet stwarza warunki umożliwiające dotarcie do wszystkich zainteresowanych, którzy zechcą podzielić się z nami swoją wiedzą - wysyłając uwagi czy komentarze związane z danym zdjęciem. Po niezbędnej weryfikacji postaramy się wykorzystać je w naszej pracy" - napisali.(PAP)

jp/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)