Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Urzędnicy nie będą już wydawać zaświadczeń o niekaralności

0
Podziel się:

To jedno z założeń jesiennej ofensywy rządu Donalda Tuska.

Urzędnicy nie będą już wydawać zaświadczeń o niekaralności
(PAP/Paweł Kula)

W przyszły wtorek rząd zajmie się projektami ustaw z tzw. _ pakietu deregulacyjnego _, który jest częścią jesiennej ofensywy legislacyjnej PO. W pakiecie są m.in. ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych, zagospodarowaniu przestrzennym i Krajowym Rejestrze Sądowym.

_ ZOBACZ TAKŻE: Rząd przygotowuje jesienną ofensywę legislacyjną. - 26 października rząd zajmie się tymi trzema ustawami, powinny one trafić do Sejmu na przełomie października i listopada. Sejm mógłby się nimi zająć w pierwszej połowie listopada _ - powiedział wiceszef klubu PO Sławomir Rybicki z rządowo-parlamentarnego zespołu przygotowującego ofensywę legislacyjną.

Sejm będzie równolegle pracował nad projektami ustaw z pakietów zdrowotnego i deregulacyjnego. _ - One będą opracowywane przez różne komisje, więc jedno z drugim nie koliduje _ - zapewnia Rybicki.

Dzięki zmianom na przykład zamiast ubiegać się o wystawiane zaświadczenia o niekaralności obywatel będzie sam oświadczał, czy był, czy nie był karany. Oświadczenie nieprawdy ma skutkować odpowiedzialnością karną. Podobne zmiany mają dotyczyć kilkudziesięciu urzędowych zaświadczeń.

Projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ma przyspieszyć tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego, a przez to ułatwić inwestycje, m.in. w infrastrukturę. _ _

Szef sejmowej komisji infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz tłumaczy, że ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym ma być ułatwieniem przede wszystkim dla samorządów. - _ Teraz mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wiele samorządów rezygnuje z tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego. Bazują wyłącznie na studium uwarunkowań, co powoduje wydłużenie procesów inwestycyjnych. Jeżeli skrócimy czas tworzenia planów zagospodarowania, ułatwimy budowę infrastruktury technicznej, gazowej czy wodociągowej _ - powiedział Rynasiewicz. Jego zdaniem ustawa ma szanse wejść w życie od stycznia przyszłego roku.

W pakiecie deregulacyjnym znajda się też m.in. projekty zmian: w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym (chodzi o dostęp do rejestru przez internet) i w Kodeksie spółek handlowych, który wprowadzi elektroniczną rejestrację spółek.

W minionym tygodniu rząd przyjął projekty ustawy z pakietu zdrowotnego. Przewidują one między innymi, że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały spłacać ich długi. Z kolei ceny i marże leków finansowanych przez NFZ będą ustalane urzędowo.

Ustawy zdrowotne wprowadzają też możliwość dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową. Zmiany likwidują Lekarski Egzamin Państwowy. W pakiecie nie ma ustawy o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, jej założenia mają być znane w przyszłym tygodniu. Próba zreformowania systemu ochrony zdrowia w 2008 roku nie uzyskała akceptacji ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zawetował kluczowe ustawy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/prywatna;sluzba;zdrowia;czy;politycy;slusznie;nia;strasza,100,0,633188.html) Prywatna służba zdrowia: Czy politycy słusznie nią straszą? Wydatki na leczenie Polaków mogą przekroczyć w tym roku 80 mld zł. Prywatne lecznictwo ma w tej kwocie coraz większy udział.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/resort;zdrowia;ma;pomysl;jak;skrocic;kolejki;do;lekarzy,0,0,645120.html) Resort zdrowia ma pomysł jak skrócić kolejki do lekarzy Ma w tym pomóc szczegółowa kontrola danych pacjentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t99835.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;7-letnie;kolejki;do;operacji;po;i;pis;nic;nie;zrobily;by;je;skrocic,241,0,638193.html) Nawet 7-letnie kolejki do operacji. PO i PiS nic nie zrobiły by je skrócić! Mimo że od 2005 roku wydatki na leczenie wzrosły o ponad 22 mld zł, wciąż na niektóre zabiegi trzeba czekać nawet 7 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t20918.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/na;rozladowanie;kolejek;do;szpitali;potrzeba;3;mld;zlotych,106,0,636010.html) Na rozładowanie kolejek do szpitali potrzeba 3 mld złotych By zdobyć te pieniądze, wystarczyłoby podniesienie składki zdrowotnej średnio o 15 złotych miesięcznie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)