Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Urzędy skarbowe rozliczą PIT-y?

0
Podziel się:

Propozycją zmian zajął się Senat. Wcześniejszy projekt przerzucały ten obowiązek z pracowników na pracodawcę.

*Senacka komisja zajmie się propozycją przerzucenia z pracodawców na urząd skarbowy obowiązku rozliczenia deklaracji podatkowej pracowników *

_ - Będziemy jeszcze zajmować się tą propozycją na posiedzeniu komisji i analizować wspólnie z Ministerstwem Finansów _ - wyjaśnił wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Henryk Woźniak z PO.

Nowelizacja ustawy o PIT, nakładająca na pracodawców obowiązek rozliczania PIT-ów, znalazła się w porządku dziennym obecnego posiedzenia Senatu. Komisja zajmie się nowelą po debacie na plenum Senatu. Może do niej dojść jeszcze dziś lub jutro.

Ustawa przewiduje, że pracodawcy zaczną obliczać podatek pracowników, wypełniać deklaracje i wysłać je do urzędu skarbowego w 2011 r. W rozliczeniach uwzględnią ulgi podatkowe, z których pracownik korzysta, a także jego wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.

Z rozliczenia przez pracodawcę będą mogły skorzystać osoby, które są zatrudnione u jednego pracodawcy. Pracownik, który zechce rozliczyć się sam, będzie musiał do 15 stycznia zawiadomić o tym pracodawcę. Rząd chciał, by zmiana zaczęła obowiązywać już w przyszłym roku, co oznaczałoby, że odniosłaby się do dochodów za 2009 r. Posłowie nie zgodzi się jednak na takie rozwiązanie.

Zdaniem resortu finansów, który jest autorem zmian, nowelizacja może odciążyć z obowiązku uciążliwego, samodzielnego rozliczenia się z fiskusem ok. 4-5 mln osób. Ministerstwo zapewnia, że przedsiębiorcy otrzymają wynagrodzenia za przekazywanie podatku do urzędów skarbowych.

Nowe rozwiązanie krytykują pracodawcy. Zdaniem PKPP Lewiatan rozliczenie pracownika będzie kosztować firmę 100 zł rocznie. W najgorszej sytuacji będzie ponad 1 mln obywateli, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i zatrudniają pracowników.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)