Notowania

usa
06.04.2010 06:43

USA: 12 górników zginęło w wybuchu w kopalni węgla

# większa liczba ofiar śmiertelnych, mniejsza liczba zaginionych #

Podziel się
Dodaj komentarz

# większa liczba ofiar śmiertelnych, mniejsza liczba zaginionych #

06.04. Charleston (PAP/AP) - Do 12 wzrosła liczba górników, którzy zginęli na skutek wybuchu w kopalni węgla w amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia - poinformował administrator bezpieczeństwa w kopalni. Wybuch nastąpił w poniedziałek po południu czasu lokalnego.

Wcześniejszy bilans mówił o siedmiu zabitych. W wypadku kilkunastu górników zostało rannych, a co najmniej 10 uważa się za zaginionych. Trwa akcja ratunkowa.

Do eksplozji doszło w kopalni Upper Big Branch, w okręgu Raleigh, w odległości ok. 48 km od stolicy stanu Charleston. Wybuch, najprawdopodobniej nagromadzonego metanu, zniszczył wszystkie systemy łączności w kopalni.

"Chcemy zapewnić rodziny górników, że podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby odnaleźć i uratować zaginionych" - powiedział Don Blankenship, dyrektor Administracyjny firmy Performance Coal, filii Massey Energy, która zarządza kopalnią.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wybuchu. Przypuszcza się, że mogło dojść do naruszeń przy wentylacji łatwopalnego metanu.

O sytuacji w kopalni i postępach akcji ratunkowej informowany jest na bieżąco prezydent Barack Obama, który przesłał kondolencje rodzinom ofiar.

W tej samej kopalni, w której rocznie wydobywa się ok. 1,2 mln ton węgla, doszło w ciągu ostatnich 12 lat do co najmniej trzech wypadków śmiertelnych. (PAP)

cyk/

5981461 5981472 arch.

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz