Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
12.06.2006 07:41

USA: Amerykanie podali personalia samobójców z Guantanamo

(informacja że jeden z samobójców miał być wkrótce zwolniony)

Podziel się
Dodaj komentarz

(informacja że jeden z samobójców miał być wkrótce zwolniony)

12.6. Waszyngton (PAP/AP,BBC) - Departament Obrony USA poinformował w niedzielę, że z trzech więźniów, którzy popełnili samobójstwo w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie, jeden miał powiązania z Al-Kaidą, drugi walczył po stronie Talibów w Afganistanie, natomiast trzeci miał wkrótce odzyskać wolność.

Podano, że samobójstwo popełniło dwóch Saudyjczyków: Mani Szaman Turki al-Habardi i Jassar Talal al-Zahrani oraz Jemeńczyk Ali Abdullah Ahmed. Powiesili się oni w swoich celach przy pomocy sznurów wykonanych z prześcieradeł i ubrań.

Jak poinformował BBC adwokat jednego z oskarżonych Mark Denbeaux, jego klient al-Habardi miał w najbliższym czasie odzyskać wolność. Znajdował się na liście 141 więźniów, którzy mieli być przewiezieni do innego kraju - o tym fakcie nie poinformowano go, ponieważ nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie wyboru państwa, gdzie zostałby przewieziony.

Samobójstwa nasiliły falę krytyki pod adresem Amerykanów i żądanie zamknięcia więzienia w bazie Guantanamo, gdzie przetrzymywanych jest obecnie ok. 460 osób podejrzewanych o terroryzm.

Do tej pory tylko 10 więźniom przedstawiono formalne zarzuty. Wielu więźniów utrzymuje, że nigdy nie byli członkami Al-Kaidy lub byli zwykłymi bojownikami, nie mającymi wpływu na decyzje przełożonych.

Według Amerykanów, Jemeńczyk Ahmed był średniej lub wysokiej rangi członkiem Al-Kaidy, mającym powiązania z jej ścisłym kierownictwem. Od końca ub. r. do maja br. prowadził strajk głodowy.

Natomiast Saudyjczyk al-Zahrani miał nie tylko walczyć po stronie Talibów w Afganistanie, ale ułatwiać im zakupy broni. Obarczany jest też odpowiedzialnością za bunt w więzieniu w Afganistanie, w rezultacie którego zginął funkcjonariusz CIA Michael Spann. (PAP)

hb/ jm/

0074, int.

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz