Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Amerykanie ufają armii co do zakończenia wojny w Iraku

0
Podziel się:

Większość społeczeństwa USA chce
pozostawić dowódcom wojsk decyzję co do tego, jak i kiedy
zakończyć wojnę w Iraku, i ufa im w tej sprawie znacznie bardziej
niż politykom - wynika z najnowszego sondażu "New York Timesa" i
telewizji CBS News.

Większość społeczeństwa USA chce pozostawić dowódcom wojsk decyzję co do tego, jak i kiedy zakończyć wojnę w Iraku, i ufa im w tej sprawie znacznie bardziej niż politykom - wynika z najnowszego sondażu "New York Timesa" i telewizji CBS News.

Chociaż prezydent George Bush zgodnie z konstytucją jest naczelnym wodzem sił zbrojnych, tylko 5 procent Amerykanów - okazało się w sondażu - najbardziej ufa jego administracji, jeśli chodzi o doprowadzenie do najkorzystniejszego zakończenia wojny.

Znacznie więcej - ale tylko 21 procent - mówi, że największe zaufanie w tej sprawie ma do Kongresu, natomiast aż 68 procent najbardziej ufa dowódcom wojsk.

Bush od początku wojny twierdzi, że jego decyzje co do czasu pozostawania wojsk USA w Iraku będą zależeć od oceny sytuacji w tym kraju, jakiej dokonają dowódcy armii.

W poniedziałek wieczorem czasu polskiego naczelny dowódca wojsk w Iraku generał David Petraeus rozpoczął prezentację swego raportu na temat sytuacji militarnej w tym kraju.

Jeszcze przed wystąpieniem generała przed połączonymi komisjami Sił Zbrojnych i Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu antywojenna opozycja zarzuciła mu, że raport został podretuszowany, aby przekonać społeczeństwo, że wojna przebiega pomyślnie.

Wyniki sondażu "New York Timesa" dowodzą, że Amerykanie mają nadal bardzo krytyczny stosunek do wojny. 62 procent uważa, że inwazja na Irak była błędem - podobnie jak ocenia to przeważająca większość ekspertów. 59 procent jest zdania, że wojna nie była warta ofiar amerykańskich żołnierzy i ogromnych kosztów materialnych.

Ale jednocześnie tylko 22 procent opowiada się za wycofaniem wszystkich wojsk z Iraku w przyszłym roku "niezależnie o tego, co stanie się potem" w tym kraju.

56 procent woli, by wycofać część wojsk, a część pozostawić w celu szkolenia sił irackich i prowadzenia operacji przeciw terrorystom oraz do ochrony dyplomatów amerykańskich.

64 procent popiera ustalenie harmonogramu wycofywania wojsk w przyszłym roku, jak to postuluje część Demokratów w Kongresie. Administracja Busha stanowczo się temu sprzeciwia.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)