Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Aresztowano mężczyznę planującego zamachy w metrze

0
Podziel się

#
Szczegóły działań aresztowanego
#

bEhJySUl

# Szczegóły działań aresztowanego #

27.10. Waszyngton (PAP/Reuters) - 34-letni Farooque Ahmed z Ashburn w stanie Wirginia został aresztowany w środę pod zarzutem pomagania Al-Kaidzie w planowaniu zamachów na stacje metra w Waszyngtonie - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA.

"Władze podkreślają, że trakcie śledztwa ani razu nie zaistniało publiczne zagrożenie i że FBI dysponowało wiedzą na temat działań Ahmeda jeszcze zanim rozpoczęło się zarzucane mu usiłowanie oraz dokładnie obserwowało jego działania do chwili aresztowania" - głosi komunikat ministerstwa.

bEhJySUn

Według niego, federalna ława przysięgłych uznała za zasadne trzy zarzuty wobec Ahmeda, który urodził się w Pakistanie i uzyskał później obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

"Farooque Ahmed oskarżony jest o planowanie z ludźmi, których uważał za terrorystów, zamachów bombowych na nasz system komunikacyjny, ale dzięki skoordynowanym wysiłkom organów porządku publicznego i wywiadu udało się udaremnić jego plany" - oświadczył wiceprokurator generalny do spraw bezpieczeństwa narodowego David Kris.

"To wstrząsające, że człowiek z Ashburn jest oskarżony o rozpracowywanie stacji metra w celu zabicia tak dużej liczby pasażerów, jak to możliwe, poprzez dokonane równocześnie zamachy bombowe" - powiedział prokurator Neil McBride.

Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel władz USA podkreślił, że "nie ma żadnego związku między niedawnymi doniesieniami o zagrożeniu terrorystycznym w Europie i tym aresztowaniem".

bEhJySUt

Stawiane Ahmedowi zarzuty to usiłowanie zapewnienia wsparcia materiałowego organizacji terrorystycznej, zbieranie informacji służących planowaniu zamachu terrorystycznego na obiekty komunikacyjne oraz usiłowanie zapewnienia wsparcia materiałowego w ramach pomocy w dokonaniu wielokrotnych zamachów bombowych w celu spowodowania masowych ofiar na stacjach metra w regionie Waszyngtonu.

W razie skazania Ahmedowi grozi maksymalna kara 50 lat pozbawienia wolności - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości.

Według przedstawionych zarzutów, od kwietnia do 25 października Ahmed miał obserwować, filmować na wideo, fotografować i szkicować stacje metra Arlington Cemetery, Courthouse, Crystal City i Pentagon City. Przedstawił także sugestie, gdzie umieścić materiały wybuchowe w celu zabijania ludzi w planowanych na przyszły rok równoczesnych zamachach bombowych.

Jak głosi dokument prokuratury, miał on powiedzieć osobnikowi, którego uważał za powiązanego z Al-Kaidą, że czas od godziny 16 do 17 jest najlepszy do przeprowadzenia zamachu, gdyż wtedy spowoduje się najwięcej ofiar w ludziach. (PAP)

bEhJySUu

dmi/ mc/

7585551

bEhJySUO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)