Notowania

wiadomości
24.04.2013 19:56

USA: Bartoszewski wyróżniony najwyższym odznaczeniem Muzeum Holokaustu

Z okazji 20. rocznicy powstania waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu (United States Holocaust Memorial Museum) Władysław Bartoszewski zostanie uhonorowany w niedzielę nagrodą Elie Wiesela, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez to muzeum.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z okazji 20. rocznicy powstania waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu (United States Holocaust Memorial Museum) Władysław Bartoszewski zostanie uhonorowany w niedzielę nagrodą Elie Wiesela, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez to muzeum.

Organizatorzy informują, że Bartoszewski zostanie wyróżniony w imieniu tych wszystkich, którzy ratowali Żydów podczas Holokaustu, a także za swą przywódczą rolę w stosunkach polsko-żydowskich.

Jak podała polska ambasada w Waszyngtonie, Bartoszewski z powodów zdrowotnych nie będzie mógł uczestniczyć w uroczystości, która odbędzie się w pierwszym dniu obchodów 20-lecia Muzeum, ale nagrał specjalną wiadomość dla uczestników.

Bartoszewski, dwukrotny minister spraw zagranicznych, obecnie sekretarz stanu w kancelarii premiera, był aktywnym członkiem Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierzem Armii Krajowej, a także członkiem Żegoty, organizacji przy Delegaturze Rządu RP na Kraj, która zajmowała się systematyczną pomocą Żydom.

Nagrodę Elie Wiesela odbierze też w imieniu weteranów II wojny światowej Susan Eisenhower, wnuczka generała Dwighta Eisenhowera, naczelnego dowódcy Alianckich Ekspedycyjnych Sił Zbrojnych w latach 1943-45, późniejszego prezydenta USA.

Nagroda imienia Elie Wiesela to najwyższe odznaczenie amerykańskiego Holocaust Memorial Museum. Nosi imię odznaczonego Pokojową Nagrodą Nobla w 1986 roku amerykańskiego pisarza, dziennikarza, filozofa i działacza politycznego pochodzenia węgiersko-żydowskiego, który swe życie poświęcił badaniu i upamiętnieniu Holokaustu; to on był inicjatorem budowy muzeum.

Muzeum oczekuje, że w dwudniowych obchodach wezmą udział tysiące osób, przyjaciele muzeum, weterani II wojny światowej, ocalali z Holokaustu, w tym Wiesel, a także osoby uznane przez żydowski Instytut Pamięci Yad Vashem za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W poniedziałek przemówienie wygłosi były amerykański prezydent Bill Clinton, który 20 lat temu dokonał otwarcia waszyngtońskiego muzeum.

Na obchody przybędzie też minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który weźmie udział w jednym z paneli.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ klm/ mc/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz