Notowania

usa
15.05.2008 07:09

USA będą bronić Czech

Stany Zjednoczone w zamian za ulokowanie radaru obiecują Czechom ochronę przed atakiem rakietowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*- Przygotowywana umowa w sprawie zbudowania w Czechach radaru amerykańskiej tarczy antyrakietowej zobowiąże USA do obrony czeskiego terytorium przed atakiem z użyciem pocisków balistycznych - podała agencja CTK. *

Umowa, która ma być podpisana w przyszłym miesiącu, nakłada również na Stany Zjednoczone obowiązek współpracy w usuwaniu jakiegokolwiek zagrożenia terrorystycznego dla Republiki Czeskiej, jakie mogłoby się pojawić.

Zarówno radaru, jak i umieszczonych w Polsce rakiet przechwytujących tarczy nie będzie wolno używać w celach sprzecznych z Kartą ONZ. Oznacza to, iż Amerykanie nie będą mogli użyć systemu bojowo bez zaistnienia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Opóźnienia w podpisaniu umowy w sprawie tarczy ]( http://news.money.pl/artykul/opoznienia;w;podpisaniu;umowy;w;sprawie;tarczy,134,0,338822.html )
* [ Amerykanie zrezygnują z tarczy w Polsce? ]( http://news.money.pl/artykul/amerykanie;zrezygnuja;z;tarczy;w;polsce,143,0,336527.html )

Umowa zapewnia stronie amerykańskiej dowodzenie obroną przeciwrakietową i kierowanie jej operacjami. W bazie radarowej stacjonować będzie jednak czeski oficer, któremu Amerykanie mają dostarczać przeglądy sytuacji operacyjnej i informacje o wszelkich przypadkach użycia systemu - zarówno w Europie, jak i w USA.

Służbę wartowniczą w bazie pełnić będą amerykańscy żołnierze, których może być maksymalnie 250 i którzy muszą przestrzegać czeskiego prawa. USA rozważają także możliwość powierzenia prywatnej firmie ochroniarskiej strzeżenia przedpola bazy.

_ Na zdjęciu: prezydent USA George W. Bush i premier Czech Mirek Topolanek. _

Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz