Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
13.05.2007 18:07

USA będą rozmawiały z Iranem o Iraku

Biały Dom potwierdził, że przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Iranu spotkają się "w nadchodzących kilku tygodniach" w Bagdadzie, by omówić kwestie dotyczące stabilizacji i bezpieczeństwa Iraku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Biały Dom potwierdził, że przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Iranu spotkają się "w nadchodzących kilku tygodniach" w Bagdadzie, by omówić kwestie dotyczące stabilizacji i bezpieczeństwa Iraku. *

Rzecznik Białego Domu Gordon Johndroe powiedział, że "w następnych tygodniach można spodziewać się spotkania ambasadora (Chestera) Crockera z Irańczykami". Celem spotkania - według rzecznika - jest "chęć upewnienia się, że Iran jako największy sąsiad Iraku odgrywa tam konstruktywną rolę".

Informację tę potwierdziło również w niedzielę irańskie MSZ. "Iran będzie rozmawiał ze stroną amerykańska w Bagdadzie w celu wspierania irackiego rządu i wzmacniania bezpieczeństwa w Iraku" - powiedział rzecznik irańskiego MSZ Mohammad Ali Hosseini.

Agencja IRNA nie podała dokładnie, kiedy miałoby dojść do irańsko- amerykańskich rozmów. Z wypowiedzi Hosseiniego wynika, że miałyby one się odbyć "zdecydowanie w Iraku; a ich dokładna data i ranga delegacji będą znane do piątku".

Jak powiedział rzecznik podróżującego po Bliskim wschodzie wiceprezydenta USA Dicka Cheneya, kilku przedstawicieli strony amerykańskiej wyraziło chęć rozmów z Iranem na temat Iraku i jasno określiło, że będą one prowadzone na poziomie ambasadorów.

Na początku maja irański minister spraw zagranicznych Manuszehr Mottaki i amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice wymienili jedynie grzeczności na marginesie międzynarodowej konferencji w sprawie stabilizacji Iraku w egipskim Szarm el-Szejk. Politycy nie prowadzili natomiast żadnych konkretnych rozmów; o sytuacji w Iraku rozmawiały wówczas delegacje obu krajów.

_ Rice oświadczyła, że jeśli Iran ustąpi w konflikcie o jego program nuklearny, Waszyngton będzie gotów "przemyśleć politykę minionych 27 lat i rozpocząć z Teheranem rozmowy na wiele tematów". _Stosunki na linii Waszyngton-Teheran są od lat napięte. Kraje nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych od ponad ćwierć wieku.

USA oskarżają Iran zarówno o wspieranie szyickich milicji w Iraku jak i dążenie do zdobycia broni atomowej. Władze w Teheranie twierdzą, że ich program nuklearny ma pokojowy charakter i służy produkcji energii elektrycznej.

W marcu Rada Bezpieczeństwa ONZ, w odpowiedzi na irańską odmowę wstrzymania procesu wzbogacania uranu, zaostrzyła przyjęte 23 grudnia 2006 roku restrykcje wobec tego kraju i wyznaczyła 60- dniowy termin wstrzymania tego procesu.

Tagi: iran, irak, rozmowy, bezpieczeństwo, rice, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz