Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Biały Dom zadowolony z postępu na szczycie, czeka na kolejne kroki

0
Podziel się:

Biały Dom przyjął w piątek z ostrożnym zadowoleniem wyniki
szczytu przywódców UE, dającego nadzieję na złagodzenie kryzysu, ale podkreślił, że Europa będzie
potrzebować dalszych kroków, aby rozwiązać swoje problemy.

Biały Dom przyjął w piątek z ostrożnym zadowoleniem wyniki szczytu przywódców UE, dającego nadzieję na złagodzenie kryzysu, ale podkreślił, że Europa będzie potrzebować dalszych kroków, aby rozwiązać swoje problemy.

"Z zadowoleniem przyjmujemy sygnały, że przywódcy strefy euro poczynili postęp w zmaganiach z tymi wyzwaniami. Zdajemy sobie też sprawę, że te problemy nie zostaną rozwiązane z dnia na dzień i należy jeszcze opracować szczegóły" - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Europejski kryzys stanowi zagrożenie dla budzącej się pomału z letargu amerykańskiej gospodarki, a tym samym ambicji prezydenta Baracka Obamy na reelekcję w listopadowych wyborach.

"To pozytywne, że przywódcy (UE) szukają sposobów natychmiastowego zredukowania presji rynków i podejmują długoterminowe reformy i plany integracji w celu promowania wzrostu i odpowiedzialnej polityki fiskalnej" - powiedział Carney.

Zastrzegł, że część obserwatorów na rynkach finansowych jest świadomych, że w czasie trwającego od dwóch lat kryzysu pewne działania nie przyniosły oczekiwanych skutków. "Jestem pewien, że w przyszłości podjętych zostanie jeszcze wiele kroków" - zaznaczył rzecznik Białego Domu.

Na czwartkowo-piątkowym szczycie UE zapowiedziano utworzenie europejskiego nadzoru bankowego; w jego wprowadzeniu dużą rolę ma odgrywać Europejski Bank Centralny (EBC).

Pod naciskiem Włoch i Hiszpanii już pierwszy dzień szczytu został zdominowany potrzebą pilnej stabilizacji strefy euro. Oba kraje wywalczyły możliwość bezpośredniego dokapitalizowania swoich banków z funduszy ratunkowych EFSF i EMS, bez obciążającego budżety pośrednictwa rządów. Niemcom jednak udało się obwarować decyzję o tej pomocy warunkami; jednym z nich było właśnie powołanie europejskiego nadzoru bankowego.(PAP)

ksaj/ kar/

11738149 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)