Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w syrii
01.05.2013 19:10

USA bliskie decyzji o zbrojeniu rebeliantów w Syrii

Zdaniem dziennika Washington Post Barack Obama podejmie ją w ciągu kilku tygodni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(willwhitedc/CC/Flickr)

USA _ przygotowują się do wysłania syryjskiej opozycji broni ofensywnej _, a prezydent Barack Obama w ciągu kilku tygodni podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie - informuje z powołaniem się na źródła w administracji USA dziennik _ Washington Post _.

Źródła rządowe powiedziały _ Washington Post _, że przygotowania do uzbrojenia syryjskich powstańców walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada są prowadzone jednocześnie z politycznymi negocjacjami z Rosją.

_ - Administracja czyni wysiłki, by przekonać prezydenta Władimira Putina, że prawdopodobne użycie broni chemicznej przez rząd syryjski - oraz bardziej bezpośrednia interwencja z zewnątrz, którą mogłoby to sprowokować - powinno skłonić go do przemyślenia rosyjskiego poparcia dla Asada _ - pisze _ Washington Post _ w środowym wydaniu.

Dziennik zastrzega jednak, że Obama, który rozmawiał z Putinem telefonicznie w poniedziałek oraz wysyła na rozmowy do Moskwy w najbliższych dniach szefa dyplomacji Johna Kerry'ego, _ najprawdopodobniej podejmie decyzję o dostarczaniu opozycji broni w ciągu najbliższych tygodni _. Czyli _ jeszcze przed zaplanowanym na czerwiec spotkaniem z Putinem _ (na marginesie szczytu G8 w Wielkiej Brytanii - PAP), zastrzegły źródła.

Źródła nie sprecyzowały, jaka dokładnie broń dla syryjskich powstańców jest brana pod uwagę. Dziennik przypomina, że zwracali się oni o konkretną broń przeciwpancerną oraz pociski ziemia-powietrze. Zdaniem _ WP _ administracja USA nie rozważa wysłania tych ostatnich. Ale źródła podkreśliły, że ma to być _ sprzęt śmiercionośny _.

Dotychczas rząd USA odmawiał wysyłania do Syrii takiej broni; zgodzono się jedynie na dostarczanie powstańcom nieofensywnych elementów wyposażenia wojskowego, jak kamizelki kuloodporne lub sprzęt telekomunikacyjny. Rząd USA pomaga też powstańcom w Syrii finansowo i - jak informowały media - skrycie pośredniczy w dostawach broni dostarczanej im przez kraje arabskie.

Jak dotąd władze wykluczały też interwencję zbrojną w Syrii, nawet po doniesieniach w ubiegłym tygodniu o prawdopodobnym użyciu przez reżim broni chemicznej.

_ Washington Post _ przypomina, że we wtorek Obama powiedział na konferencji prasowej, że potwierdzenie użycia broni chemicznej przez Asada będzie oznaczało, że USA będą musiały rozważyć _ różne opcje _, które w przeciwnym wypadku nie byłyby brane pod uwagę. Ale Obama zastrzegł, że konieczne jest _ zapewnienie, że mamy fakty _. Bez twardych dowodów, wyjaśniał, Stany Zjednoczone mogą znaleźć się w sytuacji, że nie uda im się zmobilizować międzynarodowej społeczności, by poprzeć _ dodatkowe działania _.

Większość amerykańskiego społeczeństwa, a także sąsiedzi Syrii są przeciwko militarnej interwencji amerykańskich żołnierzy w Syrii, przypomina dziennik. Taki krok pozostaje _ wysoce nieprawdopodobny _, chyba że doszłoby do _ znacznego _ użycia broni chemicznej lub pojawiłyby się wskazania, że ta broń trafiła w ręce Al-Kaidy - zauważa gazeta.

Czytaj więcej w Money.pl
Ameryka oficjalnie uznała opozycję syryjską Amerykański prezydent zastrzegł, że "takie uznanie pociąga za sobą obowiązki".
Amerykanie będą interweniować w Syrii? Barack Obama: _ użycie broni chemicznej przez syryjski rząd zmieni reguły postępowania wobec reżimu. Baszar el-Asad odpowiada _...
"To dzień wstydu". Odrzucili ustawy Obamy Barack Obama od masakry w Newtown forsował ograniczenie dostępu do broni dla osób niebezpiecznych i chorych.
Tagi: wojna w syrii, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz