Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Burze śnieżne na wschodnim wybrzeżu

0
Podziel się

#
informacja o ofiarach śmiertelnych i sytuacji w Wirginii
#

bEhLFiut

# informacja o ofiarach śmiertelnych i sytuacji w Wirginii #

19.12. Waszyngton (PAP/AP,dpa) - Co najmniej trzy ofiary śmiertelne pochłonęły burze śnieżne, które w sobotę nadciągnęły nad wschodnie wybrzeże USA. Tysiące ludzi utknęły w samochodach na zaśnieżonych szosach.

W niektórych regionach spadło już ponad 30 cm śniegu, a prognozy dla Waszyngtonu, Baltimore, Filadelfii i Nowego Jorku mówią o 50 cm.

bEhLFiuv

Stan klęski żywiołowej ogłoszono w Wirginii, gdzie na zaśnieżonych szosach doszło do setek wypadków. Właśnie w tym stanie zanotowano trzy ofiary śmiertelne. Telewizja CNN informuje o samochodach, które utknęły w zaspach. Władze apelują do ludzi o pozostawanie w domach.

W Wirginii oraz w sąsiednich stanach - Wirginii Zachodniej i Marylandzie - dziesiątki tysięcy ludzi są pozbawione prądu, ponieważ łamiące się pod ciężarem śniegu drzewa pozrywały linie energetyczne.

Śnieżyce powodują utrudnienia w komunikacji, komplikując ludziom zakupy w przedgwiazdkowy weekend. W bazie lotniczej Andrews koło Waszyngtonu pługi śnieżne oczyszczały pas lotniska, aby mógł tam wylądować prezydent Barack Obama, powracający ze szczytu klimatycznego w Kopenhadze. Z powodu złej pogody Obama udał się stamtąd do Białego Domu samochodem, a nie jak zwykle śmigłowcem.

Burmistrz Waszyngtonu ogłosił alarm śnieżny, a meteorolodzy ostrzegają, że w najbliższym czasie atak zimy będzie w stolicy USA jeszcze ostrzejszy.

bEhLFiuB

W wielu regionach wschodniego wybrzeża wydano ostrzeżenia przed silnymi wiatrami, które mogą powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Władze apelują do kierowców, by w miarę możliwości nie wyjeżdżali na drogi.

W piątek, gdy zaczęto ostrzegać przed śnieżną burzą, ludzie zaczęli robić zapasy artykułów spożywczych. Wielkim zainteresowaniem klientów cieszyły się też grzejniki.

W sobotę odwołano wiele lotów na całym wschodnim wybrzeżu. Lotniska w rejonie Waszyngtonu informują o znacznych opóźnieniach.(PAP)

az/ kar/

bEhLFiuC

5348601 5349802

bEhLFiuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)