Notowania

wiadomości
05.06.2012 16:41

USA chcą bardziej aktywnej roli Indii w Afganistanie

Minister obrony USA Leon Panetta podczas dwudniowej wizyty w Delhi będzie zachęcał przywódców Indii, by kraj ten odgrywał bardziej aktywną rolę w Afganistanie - poinformowali we wtorek przedstawiciele amerykańskich władz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister obrony USA Leon Panetta podczas dwudniowej wizyty w Delhi będzie zachęcał przywódców Indii, by kraj ten odgrywał bardziej aktywną rolę w Afganistanie - poinformowali we wtorek przedstawiciele amerykańskich władz.

Szef Pentagonu przybył tego dnia do stolicy Indii, gdzie przeprowadzi rozmowy na temat strategicznego przesunięcia interesów Stanów Zjednoczonych w stronę Azji. Waszyngton widzi w Delhi jednego ze swych kluczowych partnerów.

USA wcześniej obawiały się, że wrogie stosunki między Indiami a Pakistanem mogłyby wywołać napięcie w regionie i dlatego wolały, aby Delhi odgrywało niewielką rolę wojskową w Afganistanie. Indie koncentrowały się na rozwoju gospodarczym i budowie infrastruktury w tym kraju.

Przedstawiciele władz USA powiedzieli dziennikarzom, że amerykańska polityka w tej sprawie zmieniła się w kontekście planowanego wycofania sił NATO z Afganistanu w 2014 roku.

"W ciągu ostatnich 10 lat z wielu powodów Indie nie odgrywały szczególnie aktywnej roli w Afganistanie" - podkreślił anonimowy przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony.

"Będziemy zachęcać Indie, by odgrywały bardziej aktywną rolę polityczną i gospodarczą w Afganistanie" - dodał. USA oczekują, że Indie będą szkolić afgańskie wojsko i policję - tłumaczył inny przedstawiciel Pentagonu.

W październiku 2011 roku Indie i Afganistan podpisały umowę o strategicznym partnerstwie, której celem jest wzmocnienie ich stosunków gospodarczych i w kwestiach bezpieczeństwa. Afgański prezydent Hamid Karzaj nalegał na to, by Indie odgrywały większą rolę w jego kraju.

Obawiając się powrotu reżimu islamistycznego w Kabulu Delhi zainwestowało już ok. 2 mld dolarów w pomoc dla Afganistanu, by zaznaczyć swoje wpływy w regionie.

Zdaniem eksperta ds. bezpieczeństwa w Azji Południowej Shashanka Joshiego władze Indi obawiają się sytuacji w Afganistanie po wycofaniu zagranicznych wojsk. "Są przekonani, że Afganistan jest o wiele bardziej kruchy, o wiele bardziej niż wydaje się Amerykanom i Brytyjczykom. Boją się też, że ich interesom zagrażać będą dżihadyści" - dodał.

We wtorek Panetta spotka się z premierem Manmohanem Singhiem oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Shivem Shankarem Menonem.

Dyskusje na temat zwiększenia roli Indii w Afganistanie będą miały miejsce w czasie gdy stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Pakistanem - głównym rywalem Indii - są wyjątkowo napięte w związku z atakami amerykańskich dronów na pakistańskim terytorium - zauważa agencja Associated Press.

Jak pisze AP, Pakistan może patrzeć na zwiększenie roli Indii w Afganistanie z podejrzliwością, obawiając się, że ograniczy to jego własne wpływy w tym kraju. (PAP)

jhp/ ap/

11560210 11559908

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz