Notowania

wiadomości
11.01.2012 21:46

USA: "Chicago Sun-Times" o wizycie przedstawicieli Kongresu w Polsce

Dziennik "Chicago Sun-Times" komentując w środę wizytę w Polsce senatora USA Marka Kirka i kongresmana Mike'a Quigleya podkreśla, że obaj ustawodawcy ze stanu Illinois są współautorami inicjatywy włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziennik "Chicago Sun-Times" komentując w środę wizytę w Polsce senatora USA Marka Kirka i kongresmana Mike'a Quigleya podkreśla, że obaj ustawodawcy ze stanu Illinois są współautorami inicjatywy włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego.

"Chicago Sun-Times" pisze w artykule redakcyjnym, że zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków byłoby korzystne dla gospodarki USA, a szczególnie dla Chicago, miasta, w którym - jak ocenia - mieszka około 900 tys. Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia.

"Byłby to zastrzyk dla gospodarki Chicago. Wystarczy, że ustawodawcy w Waszyngtonie podpiszą właściwe dokumenty. Mamy nadzieję, że tak się stanie" - czytamy w artykule.

Zastrzyk ten pochodziłby, zdaniem chicagowskiego dziennika, od polskich turystów, którzy po włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego częściej odwiedzaliby swoich przyjaciół i rodziny w Chicago.

Gazeta pisze, że obowiązek wizowy jest powodem frustracji Polaków, którzy ubolewają nad tym, że ich kraj nie został jeszcze włączony do programu ruchu bezwizowego. W rezultacie wielu z nich podróżuje do innych krajów.

"Polacy czują się urażeni tym, że pozostają poza programem, choć ich kraj jest najbliższym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a polscy żołnierze walczyli u boku Amerykanów w Iraku i walczą Afganistanie" - podkreślił w wypowiedzi dla "Chicago Sun-Times" dyrektor wykonawczy Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego Gary Kenzer. Przypomniał, że Polska zniosła wizy dla obywateli USA w 1991 roku.

"Chicago Sun-Times" pisze, że Kirk i Quigley pojechali do Polski, by rozmawiać o zmianie niekorzystnych dla Polaków przepisów wizowych.

Dziennik przypomina, że prezydent Barack Obama podczas pobytu w Polsce w ub.r. wyraził poparcie dla inicjatywy, której współautorami byli obaj ustawodawcy z Illinois, a która umożliwiałaby Polakom spełnienie kryteriów wejścia do programu ruchu bezwizowego.

Obowiązująca od 25 lat ustawa przewiduje, że warunkiem udziału w programie jest mniej niż 3 procent rozpatrzonych odmownie wniosków wizowych obywateli danego kraju. Według inicjatorów nowej ustawy, do programu ruchu bezwizowego mogłyby wejść kraje, których odsetek obywateli nielegalnie przedłużających pobyt w USA (poza okres ważności wizy) nie przekroczy 3 procent przybywających tam na podstawie wiz turystycznych.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, który towarzyszy przedstawicielom Kongresu USA w Polsce, powiedział, że zarówno senator Kirk, jak i kongresman Quigley spełniają swoje obietnice wyborcze dane amerykańskiej Polonii.

"Mimo że jeden z nich jest Republikaninem, a drugi Demokratą, zgadzają się, że czas już, by Polska została włączona do programu ruchu bezwizowego" - podkreślił Spula.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

tos/ az/ mc/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz