Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Coraz więcej osób mówi w domu w języku innym niż angielski

0
Podziel się:

Liczba osób, które mówią w domach w USA w języku innymi niż angielski
wzrósł w 2011 r. do ok. 60 mln, czyli prawie trzykrotnie przez 30 lat. Ok. 37 mln. używa
hiszpańskiego, a po polsku wciąż mówi 607,5 tys. osób - podało we wtorek amerykańskie Biuro
Spisowe.

Liczba osób, które mówią w domach w USA w języku innymi niż angielski wzrósł w 2011 r. do ok. 60 mln, czyli prawie trzykrotnie przez 30 lat. Ok. 37 mln. używa hiszpańskiego, a po polsku wciąż mówi 607,5 tys. osób - podało we wtorek amerykańskie Biuro Spisowe.

"Ten raport dostarcza dowodów na rosnącą rolę języków innych niż angielski w strukturze społeczeństwa" - skomentowała autorka raportu statystyk rządowego Biura Spisowego (U.S. Census Bureau) Camille Ryan. Jednocześnie, wraz ze wzrostem liczby ludności mówiącej w domu w innym języku niż angielski, "odsetek osób mówiących sprawnie po angielsku utrzymuje się na tym samym poziomie" - zauważyła.

W innym języku niż angielskim mówi w domu 60,6 mln osób powyżej piątego roku życia, mieszkających w USA, czyli prawie co piąty mieszkaniec Stanów Zjednoczonych (20,8 proc.). To prawie trzy razy więcej niż w 1980 r., gdy w innym niż angielski języku porozumiewało się w domu 23 mln osób (co 11 mieszkaniec USA).

Proporcjonalnie liczba osób mówiących w innym języku niż angielski rośnie w USA znacznie szybciej niż liczba wszystkich mieszkańców. W ciągu trzech dekad (w latach 1980-2010) liczba mieszkańców wzrosła o 38 proc.; w tym czasie liczna osób mówiących w innym niż angielski wzrosła o 158 proc.

Najbardziej popularnym językiem, poza angielskim, jest hiszpański. Używało go w domu w 2011 r. 37,6 mln, czyli 12,9 proc. mieszkańców USA; dla porównania w 1980 r. - 11 mln.

Po hiszpańskim najbardziej popularnym językiem w USA jest chiński -używa go w domu 2,9 mln osób. Znacznie, bo ponad dwukrotnie przez 30 lat wzrósł też odsetek osób mówiących po wietnamsku, rosyjsku, persku, ormiańsku i koreańsku.

Jednocześnie maleje liczba osób używających w domach języków państw europejskich. Dotyczy to m.in. włoskiego (spadek o 55 proc. od 1980 r.), niemieckiego (- 32 proc.), jidysz (- 51 proc.), greckiego (- 23 proc.) oraz polskiego (-26 proc).

Po polsku mówi obecnie w domach w USA 607,5 tys. osób powyżej piątego roku życia, podczas gdy w 1980 r. takich osób mieszkało w USA 820 tys.

Zgodnie z raportem 60 proc. spośród osób wciąż używających polskiego w domach w USA mówi po angielsku "bardzo dobrze", ponad 23 proc. "dobrze", prawie 14 proc. "słabo", a prawie 3 proc. "wcale".

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ cyk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)