Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Demokraci chcą przyznać Bushowi fundusze na Irak, ale na raty

0
Podziel się:

Dominujący w Izbie Reprezentantów Demokraci
przygotowali kolejny projekt ustawy o finansowaniu wojny w Iraku,
w którym przewiduje się przyznanie rządowi dalszych funduszy, ale
etapami, i w zależności od spełnienia pewnych warunków przez rząd
iracki.

Dominujący w Izbie Reprezentantów Demokraci przygotowali kolejny projekt ustawy o finansowaniu wojny w Iraku, w którym przewiduje się przyznanie rządowi dalszych funduszy, ale etapami, i w zależności od spełnienia pewnych warunków przez rząd iracki.

Według nowej ustawy administracja otrzymałaby najpierw 42,8 miliarda dolarów, w tym 30 mld na operacje bojowe w Iraku, natomiast resztę funduszy - z żądanych przez prezydenta George'a Busha prawie 100 miliardów - dostałaby dopiero na podstawie następnej decyzji Kongresu, wymagającej ponownego głosowania.

Brakujące 50 mld dolarów Kongres miałby przydzielić rządowi po otrzymaniu od niego do 13 lipca serii raportów, w których prezydent opisałby, jakie postępy czyni rząd Iraku w stabilizowaniu sytuacji w kraju i przygotowaniu swoich wojsk i policji do samodzielnej obrony oraz zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

W szczególności chodzi tu o uchwalenie przez parlament iracki ustaw o podziale dochodów z ropy naftowej, eliminacji z życia publicznego byłych członków saddamowskiej partii BAAS i o wyborach regionalnych. Ich uchwalenie zależy głównie od porozumienia między zwaśnionymi szyitami, arabskimi sunnitami i Kurdami.

W 10 dni po otrzymaniu od Busha sprawozdań o postępach w Iraku w tym zakresie, Izba Reprezentantów głosowałaby nad przydzieleniem prezydentowi brakujących funduszy. Jeżeli raporty nie wykazałyby wystarczających postępów, Kongres nakazałby ograniczenie skali operacji w Iraku i przygotowania do wycofania wojsk.

Biały Dom zareagował krytycznie na nową inicjatywę Izby. Rzecznik prezydenta, Tony Snow, powiedział, że finansowanie wojny na raty jest błędne, ponieważ utrudnia działania dowódcom wojsk. "Pozbawia to ich możliwości dalekosiężnego przewidywania, niezbędnego, aby skutecznie planować operacje" - oświadczył.

Oczekuje się też, że nowy projekt Demokratów może napotkać sprzeciw w Senacie, gdzie podobnie jak w Izbie Reprezentantów mają oni tylko nieznaczną większość. Republikanie dotychczas popierali strategię Busha w Iraku.

Prezydent zawetował niedawno ustawę Kongresu, nakazującą mu wyznaczenie terminarza wycofywania wojsk z Iraku. Weto zostało podtrzymane, gdyż Demokraci nie mają większości wystarczającej, aby je uchylić.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)