Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Demokraci powiększają przewagą nad Republikanami w Senacie

0
Podziel się:

We wtorkowych wyborach kandydaci Partii
Demokratycznej zdobyli kilka dodatkowych miejsc w Senacie USA,
powiększając swoją przewagę nad Republikanami (GOP) w wyższej
izbie Kongresu.

We wtorkowych wyborach kandydaci Partii Demokratycznej zdobyli kilka dodatkowych miejsc w Senacie USA, powiększając swoją przewagę nad Republikanami (GOP) w wyższej izbie Kongresu.

W stanie Karolina Północna urzędująca republikańska senator Elizabeth Dole, żona byłego kandydata na prezydenta Boba Dole'a, przegrała walkę o reelekcję z kandydatką Demokratów, Kay Hagan. Dole nie pomogły oskarżenia Hagan, że ma ona rzekomo bliskie powiązania z miejscowymi ateistami.

W New Hamphire była demokratyczna gubernator tego stanu Jeanne Shaheen pokonała urzędującego senatora republikańskiego Johna Sununu, syna byłego szefa kancelarii prezydenta George'a H. Busha (1989-1993).

W Wirginii Mark Warner, były demokratyczny gubernator, wygrał wyścig o mandat w Senacie z Republikaninem Jimem Gilmore'em. Zajmie on miejsce zwalniane przez odchodzącego na emeryturę senatora Johna Warnera (z którym mimo zbieżności nazwisk nie jest spokrewniony).

W Nowym Meksyku demokratyczny kongresman Tom Udall, przedstawiciel znanej politycznej rodziny, w wyborach do Senatu zwyciężył republikańskiego kongresmana Steve'a Pearce'a.

Demokraci - według niepełnych jeszcze wyników wyborów - zdobędą ogółem dodatkowych 7 lub 8 miejsc w Senacie; zależy to jeszcze od nierozstrzygniętych pojedynków w Luizjanie i kilku stanach na zachodnim wybrzeżu.

Najprawdopodobniej jednak nie uda im się powiększyć przewagi nad Republikanami do 60 na 100 miejsc, co dałoby im tzw. superwiększość. Do tego potrzeba byłoby dodatkowych 9 głosów.

"Superwiększość" pozwala na uchwalanie ustaw bez obawy ich zablokowania przez partię mniejszościową (w tym przypadku Republikanów) w drodze "filibuster", czyli przeciągania debaty przez niekończące się przemówienia (do przerwania debaty potrzeba minimum 60 głosów).

W wyborach do Senatu wybiera się każdorazowo jedną trzecią jego składu. Senator wybierany jest na sześcioletnią kadencję.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)