Notowania

wiadomości
16.11.2011 01:59

USA: Demonstranci znowu w parku Zuccotti w Nowym Jorku

# dochodzi informacja o powrocie protestujących do parku #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o powrocie protestujących do parku #

16.11. Nowy Jork (PAP/AP,Reuters,AFP) - Członkowie ruchu "Okupuj Wall Street" (OWS) wrócili we wtorek do parku Zuccotti w centrum Nowego Jorku, skąd zostali usunięci w nocy z poniedziałku na wtorek. Zgodnie z decyzją sądu protestujący mogą przebywać w parku, ale mają zakaz rozbijania namiotów.

We wtorek wieczorem czasu polskiego policja otworzyła park, okupowany od połowy września przez protestujących. "Nikomu nie zabronimy wejścia" na plac - powiedział jeden z policjantów.

"Park Zuccotti będzie otwarty dla wszystkich, którzy będą chcieli z niego skorzystać z poszanowaniem reguł" - wyjaśnił w komunikacie burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.

Wcześniej nowojorski sędzia podtrzymał decyzję władz miasta, które zlikwidowały obozowisko OWS. Zgodnie z decyzją stanowego Sądu Najwyższego, protestujący nie mają prawa ponownie rozbić namiotów w parku.

Według sędziego Michaela Stallmana, pierwsza poprawka do konstytucji nie zezwala protestującym na nieograniczone okupowanie parku.

Sędzia Stallman podkreślił, że "namioty, sprzęt, generatory i urządzenia Okupuj Wall Street" są sprzeczne z "prawami i obowiązkami właściciela związanymi z utrzymaniem parku lub z prawami osób, które chciałyby bezpiecznie korzystać z tego obszaru".

W nocy z poniedziałku na wtorek demonstranci zostali usunięci z parku na polecenie burmistrza Bloomberga. We wtorek rano sąd w Nowym Jorku wydał decyzję zezwalającą demonstrantom na powrót do parku.

Sąd, działając na prośbę organizacji popierających OWS, nakazał policji i właścicielom parku, firmie Brookfield Properties, aby nie przeszkadzali protestującym w powrocie, i to wraz z namiotami. Jednak Bloomberg odwołał się od decyzji sądu do stanowego Sądu Najwyższego i oświadczył, że do czasu zapadnięcia decyzji park będzie zamknięty.

Burmistrz Bloomberg tłumaczył, że nakazał usunięcie demonstrantów, ponieważ warunki panujące w zatłoczonym parku stały się "nie do zniesienia".

Obozowisko w Nowym Jorku, założone w połowie września, było pierwszą tego rodzaju inicjatywą ruchu "Okupuj Wall Street". Ruch powstał pod hasłami zmniejszenia rosnących nierówności dochodów w USA i ukarania banków za nadużycia prowadzące do kryzysu w 2008 roku i globalnej recesji. OWS twierdzi, że reprezentuje "99 procent" społeczeństwa amerykańskiego, potraktowane nie fair przez najzamożniejsze 1 procent.(PAP)

jhp/

10205447 10205514 10205529 10205821 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz