Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Deszczowa Parada Pułaskiego na Manhattanie

0
Podziel się:

Biało-czerwone barwy zdominowały w niedzielę pejzaż reprezentacyjnej
arterii Nowego Jorku, Piątej Alei. Po raz 75. przemaszerowała tamtędy Parada Pułaskiego.

Biało-czerwone barwy zdominowały w niedzielę pejzaż reprezentacyjnej arterii Nowego Jorku, Piątej Alei. Po raz 75. przemaszerowała tamtędy Parada Pułaskiego.

Coroczna manifestacja polskości na Manhattanie przyciągnęła głównie społeczność polonijną stanów Nowy Jork i New Jersey, ale także Pensylwanii oraz Connecticut. Reprezentowane były liczne organizacje, instytucje, stowarzyszenia, duchowieństwo, artyści, biznesmeni, uczniowie, harcerze i studenci. Obok weteranów i seniorów szły dzieci i młodzież. Maszerowali policjanci, strażacy, zespoły artystyczne i sportowcy.

Widowisku kolorytu nadawały biało-czerwone i amerykańskie flagi, chorągiewki, baloniki, transparenty, szaliki oraz pomalowane w polskich, narodowych barwach twarze. Uświetniały je wymyślne rydwany, na których królowały najpiękniejsze dziewczyny wybrane podczas konkursów Miss Polonii.

Jak zwykle do Polaków przyłączyli się także Amerykanie. Tradycyjnie w paradzie uczestniczyły m.in. orkiestry szkolne wypierając uliczny rozgwar dźwiękami werbli i instrumentów dętych.

Przed trybuną honorową zabrzmiały Mazurek Dąbrowskiego i hymn Stanów Zjednoczonych. Do poloneza w asyście tancerzy w ludowych strojach ruszyli m.in. burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, reprezentujący stan na waszyngtońskim Kapitolu demokrata senator Charles Schumer i kongresman z New Jersey Bill Pascrell, który był także marszałkiem honorowym diamentowej parady.

W tym roku po raz pierwszy polskiej manifestacji na Manhattanie nie przewodził jak zwyczaj każe jeden, lecz dwoje Wielkich Marszałków: małżeństwo z New Jersey, lekarze Krystyna Szewczyk-Szczęch i Kazimierz Szczęch. Przebiegała ona pod hasłem "Nasz diamentowy jubileusz - 75 lat dumnego polonijnego marszu".

Jak podkreślił w rozmowie z PAP dr Szczęch, parada ma zademonstrować obecność Polaków w amerykańskim życiu i dowieść, że potrafią się zjednoczyć. Na kilka tygodni przed wyborami ponowił on apel, aby osoby polskiego pochodzenia posiadające obywatelstwo USA wzięły masowy udział w głosowaniu.

"Politycy dobrze wiedzą kto na nich głosuje i dlatego namawiam do powszechnego uczestnictwa w wyborach. Tylko wówczas będą się z nami liczyć i tylko wtedy możemy skutecznie wystąpić z naszymi postulatami"đ - przekonywał wielki marszałek parady.

Według szacunków organizatorów Piątą Aleją maszerowały blisko 70-tysięczne rzesze Polonii. Do odświętnego i radosnego nastroju nie dostosowała się tylko pogoda. Było zimno i padał deszcz, co sprawiło, że paradzie przyglądało się znacznie mniej niż zwykle widzów.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ zab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)