Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Drugi dzień przeceny na Wall Street

0
Podziel się:

Główne nowojorskie indeksy giełdowe w środę drugi
dzień z rzędu wyraźnie zniżkowały. Obawy o konsekwencje kryzysu fiskalnego w strefie euro przyćmiły
pomyślne dane o stanie amerykańskiej gospodarki.

Główne nowojorskie indeksy giełdowe w środę drugi dzień z rzędu wyraźnie zniżkowały. Obawy o konsekwencje kryzysu fiskalnego w strefie euro przyćmiły pomyślne dane o stanie amerykańskiej gospodarki.

Indeks Dow Jones Industrial Average, obejmujący akcje 30 największych amerykańskich spółek giełdowych, zniżkował o 0,55 proc. (59,94 pkt), do 10866,83 pkt.

Barometr nastrojów na szerokim rynku Standard & Poor's 500 stracił 0,66 proc. (7,71 pkt) i zakończył notowania na poziomie 1165,89 pkt.

Indeks Nasdaq Composite osłabił się o 0,91 proc. (21,96 pkt), do 2402,29 pkt.

Tuż po otwarciu środowej sesji S&P 500 tracił nawet 1,3 proc. Wyprzedaż na Wall Street została jednak ograniczona przez opublikowane tego dnia korzystne dane makroekonomiczne.

Indeks aktywności w sektorze usługowym, który odpowiada za około 2/3 amerykańskiego PKB, utrzymał się w kwietniu na najwyższym od czterech lat poziomie 55,4 pkt. - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Każdy odczyt tego wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza ekspansję sektora usługowego.

Jak podała firma doradcza ADP, kwiecień był również trzecim miesiącem z rzędu, gdy amerykańscy pracodawcy z sektora prywatnego zwiększali zatrudnienie. Przybyło im łącznie 32 tys. etatów.

Doniesienia te nie były jednak w stanie stłumić obaw inwestorów związanych z problemami fiskalnymi Grecji oraz szeregu innych państw strefy euro. "Wciąż utrzymuje się niepewność, że pomoc dla Grecji okaże się niewystarczająca, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się kryzysu na Portugalię i Hiszpanię" - ocenił Mark Bonzo, zarządzający funduszami w firmie inwestycyjnej Security Global Investors.

W weekend ministrowie finansów państw strefy euro w porozumieniu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym zgodzili się pożyczyć Grecji w ciągu trzech lat 110 mld euro. Pomoc ta ma zapobiec niewypłacalności rządu w Atenach, która groziła mu w związku z gigantycznym deficytem budżetowym.

Inwestorzy obawiają się jednak, że grecki rząd nie będzie w stanie przeprowadzić reform fiskalnych, które są warunkiem skorzystania z pakietu pomocowego. Ogłoszonym przez rząd środkom oszczędnościowym silnie sprzeciwia się bowiem greckie społeczeństwo. W środę w Grecji odbył się już trzeci w tym roku strajk generalny.

Środowa sesja charakteryzowała się wysokim wolumenem obrotów. Na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE) oraz na platformie obrotu Nasdaq właściciela zmieniło łącznie około 12,2 mld akcji. Od początku roku tylko trzy razy wskaźnik ten był wyższy. W 2009 r. średnio wynosił 9,6 mld.(PAP)

gsi/

6175148 6175173 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)