Notowania

usa
30.10.2010 14:46

USA,Dubaj: Przechwycone bomby typowe dla Al-Kaidy

Kaidy #

Podziel się
Dodaj komentarz

Kaidy #

30.10. Dubaj (PAP/AFP,AP,Reuters) - Przechwycone pakunki z bombami, które wysłano z Jemenu do USA, mają cechy charakterystyczne dla Al-Kaidy. W sobotę poinformowała o tym zarówno amerykańska sekretarz bezpieczeństwa narodowego Janet Napolitano, jak i policja w Dubaju.

Materiały wybuchowe przygotowane do zdetonowania znaleziono w piątek w lecących do USA samolotach podczas ich międzylądowania w Wielkiej Brytanii i w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Samoloty transportowe należały do firm UPS i FedEx.

Według Napolitano, która wypowiedziała się na ten temat w programie ABC News, bomby miały cechy charakterystyczne dla Al-Kaidy, bądź sprzymierzonej z nią Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim.

W telewizji CNN Napolitano dodała, że - jak się wydaje - w bombach tych był materiał wybuchowy tego samego typu, co materiał, użyty w grudniu zeszłego roku do nieudanego zamachu na samolot USA, który leciał z Amsterdamu do Detroit. O takich samych ustaleniach ekspertów poinformował też Dubaj.

Policja w Dubaju wydała w sobotę oświadczenie, w którym poinformowała, że znaleziona w samolocie lecącym do USA przesyłka z Jemenu, zawierająca materiały wybuchowe i detonator, "nosiła ślady typowe dla organizacji terrorystycznych takich jak Al-Kaida".

"Śledztwo w sprawie podejrzanych przesyłek pochodzących z Jemenu znalezionych przez ekipę poszukiwawczą w paczkach amerykańskiej firmy transportu powietrznego FedEx wykazało, że (jedna z paczek) zawierała drukarkę komputerową, w której ekranie znajdowały się materiały wybuchowe" - napisano w komunikacie.

"Ładunek wybuchowy został przygotowany w profesjonalny sposób i wyposażony w obwód elektryczny powiązany z kartą do telefonu komórkowego ukrytą w drukarce" - podkreślono. "Sposób przygotowania ładunku nosi cechy podobne do tych, jakie mają ładunki wykorzystywane przez takie grupy terrorystyczne jak Al-Kaida" - głosi komunikat.

Ładunek został rozbrojony. Powołując się na ekspertów, policja dodała, że w przesyłce była bardzo silna substancja wybuchowa - pentryt, której w grudniu 2009 roku użyto do nieudanej próby zamachu na samolot lecący z Amsterdamu do Detroit.(PAP)

az/ je/

7602034 7602479,arch.

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz