Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Dymisja kongresmana wysyłającego kobietom zdjęcia w negliżu

0
Podziel się:

Demokratyczny kongresman z Nowego Jorku Anthony Weiner, który wysyłał
przez Twittera swoje zdjęcia w negliżu młodym kobietom i publicznie kłamał na ten temat, rezygnuje
z mandatu - podały w czwartek amerykańskie stacje telewizyjne.

Demokratyczny kongresman z Nowego Jorku Anthony Weiner, który wysyłał przez Twittera swoje zdjęcia w negliżu młodym kobietom i publicznie kłamał na ten temat, rezygnuje z mandatu - podały w czwartek amerykańskie stacje telewizyjne.

Weiner ma o tym osobiście oznajmić wieczorem czasu polskiego w swoim okręgu wyborczym na nowojorskim Brooklynie.

Przewodnicząca demokratycznej mniejszości w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała na swojej cotygodniowej konferencji prasowej, że nie będzie komentować decyzji kongresmana.

Rezygnacja Weinera kładzie kres epizodowi, którym przez ponad dwa tygodnie żyły media w USA i który był bardzo kłopotliwy dla Partii Demokratycznej.

Kiedy po raz pierwszy wyszło na jaw, że Weiner wysyłał swoje fotografie kobietom, kongresman wszystkiemu zaprzeczył. Twierdził, że ktoś włamał się na jego konto na Twitterze, że sam nie robił ani nie wysyłał zdjęć, i że są one efektem fotomontażu.

Przyznał się dopiero po kilku dniach. Łamiącym się głosem oświadczył na spotkaniu z mediami, że zrobił błąd i swoim postępowaniem skrzywdził swoją żonę, którą przeprosił.

Małżonka 47-letniego kongresmana Huma Abadi jest jedną z najbliższych współpracownic sekretarz stanu Hillary Clinton. Gdy wybuchł skandal przebywała ze swoją szefową zagranicą. Wróciła dopiero w środę, w przeddzień dymisji męża; wcześniej media podały, że jest w ciąży.

Dymisja Weinera oznacza niemałą stratę dla Demokratów, gdyż był on jednym z wybijających się kongresmanów. W Izbie Reprezentantów z wielką zaciętością walczył o sprawy bliskie partii i administracji prezydenta Baracka Obamy. Często występował w telewizji błyskotliwie argumentując w obronie polityki swego stronnictwa i rządu. Uchodził za faworyta w przyszłych wyborach burmistrza Nowego Jorku.

W swoim okręgu był tak popularny, że niemal połowa jego wyborców broniła go twierdząc, że nie powinien ustępować ze stanowiska. Jego obrońcy argumentowali, że nie naruszył prawa, a co najwyżej zachował się niezgodnie z normami obowiązującymi członka Kongresu.

Pelosi także z początku nie wzywała go do podania się do dymisji, tylko zapowiedziała, że sprawę zbada Komisja ds. Etyki w Kongresie.

Wielu innych polityków Partii Demokratycznej uznało jednak, że skandal odwraca uwagę od innych spraw, które chcieli oni nagłośnić. W ostatnich dniach nasiliły się z ich strony wezwania, żeby zrezygnował. Apelowali także o to komentatorzy telewizyjni.

Na początku tygodnia prezydent Obama, zapytany w wywiadzie o sprawę Weinera, odpowiedział, że na jego miejscu podałby się do dymisji.

W czwartek przywódcy demokratyczni zapowiedzieli usunięcie Weinera z Komisji ds. Energii i Handlu Izby Reprezentantów. Wymaga to jednak zgody plenum Izby.

Republikanie podchwycili aferę jako okazję do atakowania Demokratów jako - jak utrzymywali - bardziej pobłażliwych niż ich partia wobec wykroczeń obyczajowych swoich polityków.

Przypomniano tu historię republikańskiego kongresmana Chrisa Lee, który wysłał przez Twittera zdjęcia swego nagiego od pasa w górę torsu kobietom w portalu kojarzącym pary, które szukają przygodnych związków. Kiedy wyszło to na jaw, natychmiast zrezygnował z mandatu.

Demokraci ripostują, że Republikanie byli bardziej tolerancyjni wobec innych swoich polityków. Jeden z republikańskich senatorów, Dan Vitter z Luizjany, korzystał z usług luksusowych prostytutek z sieci call girls w Waszyngtonie, chociaż prostytucja jest w USA nielegalna, poza częścią stanu Nevada. Vitter do dziś zasiada w Senacie.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)