Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Eksperci: Program kosmiczny NASA nierealny

0
Podziel się:

Program amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) przewidujący loty
załogowe na Księżyc i na Marsa jest niemożliwy do realizacji przy planowanych nakładach finansowych
- to konkluzja zamówionego przez rząd raportu zespołu ekspertów.

Program amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) przewidujący loty załogowe na Księżyc i na Marsa jest niemożliwy do realizacji przy planowanych nakładach finansowych - to konkluzja zamówionego przez rząd raportu zespołu ekspertów.

Zespół pod kierunkiem Normana Augustine orzekł, że opracowany przez NASA w 2004 r. program powrotu człowieka na Księżyc do 2020 r. wymagałby dodatkowo co najmniej 3 miliardów dolarów rocznie; w przeciwnym wypadku sprzęt potrzebny do tej wyprawy nie będzie gotowy na czas.

Obecny roczny budżet NASA to 18 mld dolarów. Obserwatorzy w Waszyngtonie wątpią, czy w sytuacji ogromnego deficytu federalnego Kongres zgodzi się na dofinansowanie programu kosmicznego, uważanego przez wielu ustawodawców za swego rodzaju luksus.

Według raportu komisji, ponieważ brakuje funduszy na nową rakietę, która miałaby wynieść pojazd kosmiczny na trasę w kierunku Księżyca, a także na lądownik księżycowy, lot załogowy na srebrny glob możliwy byłby dopiero w latach 30. tego stulecia - "jeśli w ogóle kiedykolwiek".

Zespół Augustine'a orzekł, że obecny plan w połączeniu z prognozami budżetowymi "nie pozwala na kontynuowanie lotów załogowych w znaczący sposób".

Raport sugeruje, aby zrezygnować na razie z planu wyprawy załogowej na Marsa, również przewidzianej w programie NASA z 2004 r.

Proponuje również, aby międzynarodowa stacja kosmiczna krążyła po orbicie okołoziemskiej do 2020 r. Obecny plan przewiduje jej likwidację (zatopienie w Oceanie Spokojnym) w 2016 r.

Komisja zaleca poza tym, aby rozwijać komercjalne loty kosmiczne, jako tańsze niż organizowane przez NASA.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)