Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Eksperci rządowi obniżają prognozę huraganów na Atlantyku

0
Podziel się

Tegoroczny sezon huraganów na Atlantyku będzie łagodniejszy,
niż wcześniej prognozowano - poinformował w czwartek amerykański urząd ds. oceanów i atmosfery
(NOAA). Jednocześnie rządowi eksperci oczekują intensywnego pod tym względem roku.

bEhsdMGd

Tegoroczny sezon huraganów na Atlantyku będzie łagodniejszy, niż wcześniej prognozowano - poinformował w czwartek amerykański urząd ds. oceanów i atmosfery (NOAA). Jednocześnie rządowi eksperci oczekują intensywnego pod tym względem roku.

Obecne prognozy NOAA mówią o 14-20 burzach tropikalnych, z których 8-12 przekształci się w huragany. Spośród nich 4-6 stanie się dużymi huraganami.

Wcześniej urząd przewidywał co najmniej 23 burze tropikalne i siedem dużych huraganów. NOAA uważała też, że w tegoroczny sezon może być najgwałtowniejszy od 2005 roku, pamiętnego z powodu huraganów Katrina i Rita.

bEhsdMGf

Huragan określany jako "duży" należy przynajmniej do trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, a towarzyszący mu wiatr osiąga prędkość ponad 177 km na godzinę.

Według innych prognoz - meteorologów z Uniwersytetu Kolorado, które ogłoszono w środę - podczas tegorocznego sezonu na Atlantyku utworzy się dziesięć huraganów, w tym pięć dużych. Na 75 proc. jeden z dużych huraganów uderzy w wybrzeża Stanów Zjednoczonych - uważają ci naukowcy, z uznawanego za jeden z najlepszych zespołów badających burze.

Sześciomiesięczny sezon huraganów zaczął się 1 czerwca. Dotychczas powstały już trzy burze tropikalne, z których jedna przekształciła się w huragan. Jednak szczyt sezonu huraganowego przypada zazwyczaj dopiero na okres od połowy sierpnia do października.

Huragany są tym silniejsze, im cieplejsza jest woda w oceanach, a zdaniem badaczy w tym roku temperatura Atlantyku jest wyjątkowo wysoka. (PAP)

bEhsdMGl

awl/ ap/

6735398 6733559

bEhsdMGG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)