Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Ekspert wątpi w realność nowej tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Administracja prezydenta Baracka Obamy przeznaczyła w budżecie fundusze
na nową tarczę antyrakietową, ale zdaniem amerykańskiego eksperta, Kongres USA może ich nie
przyznać.

Administracja prezydenta Baracka Obamy przeznaczyła w budżecie fundusze na nową tarczę antyrakietową, ale zdaniem amerykańskiego eksperta, Kongres USA może ich nie przyznać.

W projekcie budżetu Pentagonu na przyszły rok rząd chce wydać 10 miliardów dolarów na obronę antyrakietową, w tym nowy system w Europie, którego część mogłaby się ewentualnie znaleźć w Polsce.

Ekspert z waszyngtońskiego Center for European Policy Analysis (CEPA) Wess Mitchell ma jednak wątpliwości czy Kongres przyzna rządowi te fundusze wobec rosnącego deficytu i nacisków na oszczędności. Jego zdaniem, prezydent Obama musi zdawać sobie z tego sprawę.

"Podejrzewam, że po eliminacji baz tarczy w Polsce i Czechach prezydent Obama przedstawił hipotetyczny plan jej zastąpienia nowym systemem wiedząc, że kiedy przyjdzie wiosna i Kongres będzie niechętny przydziałowi nowych środków budżetowych, prawdopodobieństwo uzyskania funduszy na ten system będzie bardzo niskie" - powiedział w rozmowie z PAP Mitchell.

"Obama mógł zlikwidować poprzednią tarczę (10 antyrakiet w Polsce i radar w Czechach - PAP) i jednocześnie stwarzać Polakom pozory, że jest jakoby nadal przychylnie nastawiony do nowego systemu obrony rakietowej i będzie próbował go zrealizować w przyszłości - licząc jednocześnie, że Kongres to udaremni" - dodał.

"Kongres nie jest teraz w nastroju do przydzielania funduszy na zbrojenia. Nawet niektórzy prominentni Republikanie są niechętni. Szanse więc, że fundusze na nową tarczę będą zatwierdzone, oceniam nisko" - powiedział ekspert CEPA, ośrodka badawczego specjalizującego się w problematyce Europy Środkowej i Wschodniej.

Według Mitchella, do członków Kongresu mogą nie trafić argumenty, że nowa tarcza - oparta o mobilne baterie rakiet krótkiego zasięgu SM-3 rozmieszczone na okrętach i na lądzie - będzie zapewniać bezpieczeństwo Europie.

"Jeśli opozycja przeciw tarczy w Kongresie sprzeciwiała się finansowaniu obrony rakietowej chroniącej m.in. wschodnie wybrzeże USA przed rakietami dłuższego zasięgu (co miała zapewniać tarcza stacjonarna - PAP), to tym bardziej będzie miała problem z systemem opartym o rakiety krótkiego zasięgu, projektowanym tylko jako ochrona sojuszników USA w Europie" - powiedział ekspert CEPA.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)