Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Empire State Building nie chce uczcić Matki Teresy

0
Podziel się

Właściciele legendarnego wieżowca w Nowym Jorku Empire State Building
nie chcieli w czwartek umieścić specjalnego oświetlenia na budynku z okazji przypadającej w
czwartek setnej rocznicy urodzin Matki Teresy z Kalkuty - pisze agencja AFP.

bEjaAysB

Właściciele legendarnego wieżowca w Nowym Jorku Empire State Building nie chcieli w czwartek umieścić specjalnego oświetlenia na budynku z okazji przypadającej w czwartek setnej rocznicy urodzin Matki Teresy z Kalkuty - pisze agencja AFP.

Z rozmaitych okazji na najwyższym drapaczu chmur w Nowym Jorku zapalane są kolorowe światła. W ubiegłym roku uczczono w ten sposób m.in. 60. rocznicę powstania komunistycznych Chin.

W czwartek wieżowiec rozbłyśnie światłami w kolorach czerwonym, białym i niebieskim dla uczczenia "90. rocznicy ratyfikacji 19. poprawki" do konstytucji Stanów Zjednoczonych, uznającej prawo kobiet do głosu.

bEjaAysD

Już w maju zarządzająca budynkiem spółka Empire State Building Company L.C.C. odmówiła oświetlenia go na biało-niebiesko, w kolorze sari, jakie nosiła bł. Matka Teresa. O uczczenie w ten sposób Matki Teresy zwróciła się do zarządu budynku Liga Katolicka. Kiedy jej odmówiono, Liga zebrała ponad 6 tys. podpisów pod protestem przeciwko tej decyzji.

"Empire State Building poprzez swoje iluminacje świętuje wydarzenia z całego świata, zwłaszcza Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia, muzułmańskie święto Eid el-Fitr (obchodzone na zakończenie świętego miesiąca ramadanu - PAP) czy żydowskie Hanuka" - tłumaczył administrator spółki zarządzającej budynkiem Anthony Malkin, cytowany przez AFP.

Lecz - jak zastrzegł - "będąc spółką prywatną, budynek prowadzi sztywną politykę polegającą na odmawianiu wszelkim innym prośbom uczczenia wydarzeń natury religijnej lub osobistości religijnych".

Matka Teresa, zakonnica i laureatka pokojowej Nagrody Nobla, zasłynęła z budowy setek szpitali, sierocińców, schronisk dla bezdomnych i innych instytucji pomocy biednym w Indiach i innych krajach. Zmarła w 1997 roku w wieku 87 lat. W Watykanie trwa jej proces kanonizacyjny.(PAP)

bEjaAysJ

cyk/ kar/

6885275

bEjaAyte
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)