Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Film o Hermaszewskim na festiwalu filmowym im. Margaret Mead

0
Podziel się:

Film o kosmonautach, w tym o Polaku Mirosławie Hermaszewskim, otrzymał
nominację do nagrody na nowojorskim festiwalu imienia wybitnej amerykańskiej socjolog Margaret
Mead, która zajmowała się antropologią kulturową.

Film o kosmonautach, w tym o Polaku Mirosławie Hermaszewskim, otrzymał nominację do nagrody na nowojorskim festiwalu imienia wybitnej amerykańskiej socjolog Margaret Mead, która zajmowała się antropologią kulturową.

The Margaret Mead Film Festival jest organizowany przez American Museum of Natural History. W jubileuszowej 35. edycji imprezy weźmie udział siedem filmów. Jeden z nich to "Lotnicy kosmonauci" ("Fliegerkosmonauten") zrealizowany przez dokumentalistkę Marian Kiss, która spędziła dzieciństwo na Węgrzech, a obecnie mieszka w Berlinie.

Prezentując film, muzeum zwraca uwagę, że kosmonauci byli bohaterami specjalnego rodzaju. Pochodzili z Czechosłowacji, Polski, NRD, Bułgarii, Węgier, Wietnamu, Rumunii, Kuby i Afganistanu. Uczestniczyli w sowieckim programie przestrzeni kosmicznej Interkosmos. Jedni przybyli ze stepu, inni byli synami rolników lub fabrycznych robotników.

Byli traktowani jak gwiazdy muzyki pop i czczeni jako bohaterowie. Obdarzano ich wszystkimi zaszczytami. Co ci bohaterowie socjalizmu robią dziś bez socjalizmu? - na to pytanie stara się odpowiedzieć Marian Kiss, której film American Museum of Natural History przedstawia jako niemiecko-polski. Nominacje otrzymali też "Vse Pro Dobro Sveta a Nosovic" Vita Klusaka z Czech, "Kinder" Bettiny Buettner z Niemiec, "Memoirs of a Plague" Roberta Nugenta z Australii, "Rainmakers" Floris-Jan van Luyn z Holandii oraz "To The Light" Yuanchen Liu z Chin, a także "Small Kingdom of Lo" w reżyserii Caroline Leitner, Daniela Mazzy i Giuseppe Tedeschi - z Nepalu.

Nagroda Margaret Mead przyznawana jest dokumentalistom, którzy wyrażają ducha energii i innowacji wskazanego przez Margaret Mead w jej pracach filmowych i piśmienniczych. Każdego roku otrzymuje ją filmowiec, którego dokument oferuje "nowe spojrzenie na kulturę lub społeczność oddaloną od doświadczeń amerykańskich odbiorców, a także prezentuje artystyczną doskonałość i oryginalność sposobu opowiadania historii". Festiwal odbędzie się w dniach 10-13 listopada w Nowym Jorku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)