Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Gates przeciwny dalszym cięciom w budżecie obronnym

0
Podziel się:

#
Dane liczbowe na temat budżetu Pentagonu, wypowiedź admirała Mullena
#

# Dane liczbowe na temat budżetu Pentagonu, wypowiedź admirała Mullena #

16.02. Waszyngton (PAP/Reuters) - Minister obrony USA Robert Gates ostrzegł w środę Kongres, by nie dążył do jeszcze głębszych cięć w budżecie obronnym, niż dotąd zaproponowano, argumentując, że dalsza redukcja wydatków wojskowych zagroziłaby bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych.

"Nadal żyjemy w bardzo niebezpiecznym i często niestabilnym świecie. Ograniczamy naszą odpowiedzialność za globalne bezpieczeństwo na własne ryzyko" - powiedział szef Pentagonu, występując przed komisją sił zbrojnych Izby Reprezentantów.

Jego zdaniem, "oszczędności, będące rezultatem krótkowzrocznych cięć, mogą w przyszłości doprowadzić do kosztowniejszych i bardziej tragicznych konsekwencji - dokładnie tak, jak bywało w przeszłości".

W styczniu Gates ogłosił plan ograniczenia wydatków swojego resortu łącznie o 78 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat. Zmusi to m.in. armię (wojska lądowe) i piechotę morską do zmniejszenia liczebności ich personelu w służbie czynnej.

Republikańscy kongresmani domagają się wprowadzenia dodatkowych oszczędności do projektu budżetu na przyszły rok finansowy, jaki przedstawił w poniedziałek prezydent Barack Obama.

Przedstawiony w tym tygodniu przez Pentagon projekt jego przyszłorocznego budżetu opiewa na rekordowe 553 mld dolarów - o 22 mld więcej niż w roku 2010. Jednak dodatkowe fundusze na akcje militarne za granicą zmniejszono o 41,5 mld dolarów.

Przewodniczący kolegium szefów sztabów admirał Mike Mullen przyznał, że siły zbrojne muszą być bardziej wydajne i zdyscyplinowane pod względem finansowym w sytuacji, gdy narastanie długu publicznego stanowi "największe zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego".

"Jeśli jako kraj nie uporamy się z nierównowagą fiskalną w bliskiej perspektywie, to nasza narodowa potęga ulegnie erozji, a koszty naszej zdolności utrzymywania i wywierania wpływu mogą być wielkie. Musimy ostrożnie i rozważnie równoważyć imperatywy zdyscyplinowanej polityki budżetowej z wymaganiami, jakie stawia się naszym siłom zbrojnym w dziedzinie utrzymania i wzmocnienia naszego bezpieczeństwa" - zaznaczył Mullen. (PAP)

dmi/ mc/

8356375

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)