Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Giełdy w piątek lekko w dół, ale cały tydzień na plus

0
Podziel się:

Piątkowa sesja na Wall Street przerwała serię czterech wzrostowych dni,
ale i tak cały tydzień indeksy zakończyły na plusach. Spadki to efekt gorszych od oczekiwań danych
o sprzedaży detalicznej, niższego od spodziewanego poziomu optymizmu konsumentów a także przeceny
na rynku surowców.

Piątkowa sesja na Wall Street przerwała serię czterech wzrostowych dni, ale i tak cały tydzień indeksy zakończyły na plusach. Spadki to efekt gorszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej, niższego od spodziewanego poziomu optymizmu konsumentów a także przeceny na rynku surowców.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 29,15 pkt. (0,20 proc.) do 14.835,99 pkt.

Indeks S&P 500 obniżył się o 7,49 pkt. (0,47 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.586,88 pkt.

Nasdaq Composite stracił 10,79 pkt. (0,33 proc.) i wyniósł 3.289,37 pkt.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w kwietniu 72,3 pkt., wobec 78,6 pkt. zanotowanych w marcu - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 78,6 pkt.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w lutym o 0,1 proc.; w styczniu wzrosły o 0,9 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów mdm o 0,4 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA w marcu spadła o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,0 proc. po korekcie - podał Departament Handlu USA. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut spadła w marcu również o 0,4 proc., wobec wzrostu o 1,0 proc. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż detaliczna i sprzedaż z wykluczeniem aut pozostanie bez zmian mdm.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA spadły w marcu o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,2 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI spadnie o 0,2 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

Spółka JPMorgan Chase and Co., największy bank w USA pod względem aktywów, zanotowała w pierwszym kwartale zysk na akcję w wysokości 1,59 USD. Analitycy szacowali zysk na poziomie 1,39 USD na akcję. Zysk netto w I kw. wzrósł o 33 proc. i wyniósł 6,53 mld USD, czyli 1,59 USD na akcję, wobec 4,92 mld USD, czyli 1,19 USD na akcję w I kw. 2012. Przychody netto banku wyniosły w I kw. 2013 r. 25,1 mld USD. Tutaj analitycy spodziewali 25,9 mld USD.

Wells Fargo & Co. zanotował w pierwszym kwartale zysk netto w wysokości 92 centów na akcję. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie 88 centów na akcję. Przychody banku w I kwartale wyniosły 21,3 mld USD, tutaj spodziewano się 21,59 mld USD.

Lepsze od oczekiwań zyski nie pomogły jednak notowaniom tych banków. Zarówno JPMorgan, jak i Wells Fargo zniżkowały, spadały również akcje m.in. Citigroup, Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Na wartości traciły w piątek spółki surowcowe i wydobywcze, wśród nich Newmont Mining, Newfield Exploration oraz Pioneer Natural Resources. Ceny złota zbliżyły się do poziom 1,5 tys. dolarów za uncję, tracąc już 20 proc. od swoich szczytów z 2011 roku. Z kolei ropa naftowa jest najtańsza od ośmiu miesięcy.

Ponad 2 proc. stracił Apple po obcięciu ceny docelowej dla akcji tej spółki przez analityków RBC.

Lekko rosły papiery Yahoo, gdyż JPMorgan podniósł ich cenę docelową.

Ponad 30 proc. zyskiwały w swoim debiucie na nowojorskiej giełdzie akcje Rally Software.

W poniedziałek swoje wyniki za pierwszy kwartał przedstawi m.in. Citigroup, we wtorek zrobią to m.in. BlackRock, Coca-Cola, Goldman Sachs, Johnson & Johnson, Northern Trust, US Bancorp, Intel, CSX i Yahoo, w środę Abbott Labs, Bank of America, Bank of NY Mellon, American Express, Ebay, Noble i Sandisk, w czwartek Morgan Stanley, PepsiCo, Philip Morris, United Health, Verizon, Nokia, Peabody Energy, Google, IBM, Microsoft, Capital One, Chipotle i E-Trade Financial, a w piątek GE, McDonald's, Schlumberger, Baker Huges oraz Honeywell. (PAP)

pr/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)