Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
10.04.2013 20:42

USA: Hagel: Phenian zbliża się do "niebezpiecznej granicy"

Władze w Phenianie zbliżają się do "niebezpiecznej granicy", prawie codziennie grożąc atakiem nuklearnym na Stany Zjednoczone i Koreę Południową - oświadczył w środę minister obrony USA Chuck Hagel.

Podziel się
Dodaj komentarz

Władze w Phenianie zbliżają się do "niebezpiecznej granicy", prawie codziennie grożąc atakiem nuklearnym na Stany Zjednoczone i Koreę Południową - oświadczył w środę minister obrony USA Chuck Hagel.

"Używając swej wojennej retoryki, Korea Północna zbliża się do niebezpiecznej granicy" - podkreślił Hagel na konferencji prasowej w Pentagonie. "Ich działania i słowa nie pomogły rozładować zapalnej sytuacji" - dodał.

Spytany, czy w związku z groźbami Phenianu Amerykanie mają się czegoś obawiać, minister powiedział, że Stany Zjednoczone mają zdolność obrony swych obywateli i obywateli swych sojuszników przed wszelkim działaniem ze strony Korei Płn.

Jak zaznaczył Hagel, USA "są gotowe na każdą ewentualność, każde działanie, które Korea Płn. mogłaby przedsięwziąć, na każdą prowokację".

W środę Korea Płd. i jej sojusznik, USA, podniosły poziom alertu w związku z "żywotnym zagrożeniem" po sygnałach, że Korea Płn. może przygotowywać próbę rakietową. Co najmniej jeden pocisk balistyczny o szacowanym zasięgu 3 tys. km jest gotowy do odpalenia - pisze BBC, powołując się na źródła amerykańskie i południowokoreańskie przed zbliżającą się rocznicą urodzin (15 kwietnia) założyciela komunistycznej Korei Północnej Kim Ir Sena.

Według przedstawicieli narodowych służb bezpieczeństwa w Seulu, Korea Płn. przemieściła dwa pociski średniego zasięgu Musudan, które mogłyby dosięgnąć wyspy Guam (terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku), do portu Wonsan na wschodnim wybrzeżu kraju. Ich zdaniem wystrzelenie tych pocisków może nastąpić w środę.

W ostatnich tygodniach Phenian nasilił wojenną retorykę wobec Seulu i Waszyngtonu. Była to odpowiedź na rozszerzenie międzynarodowych sankcji przyjętych po próbie atomowej Phenianu z lutego oraz trwające wspólne amerykańsko-południowokoreańskie manewry wojskowe. (PAP)

cyk/ mc/

13578273 13578387

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz