Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Intel oskarżany o praktyki monopolistyczne

0
Podziel się

Federalna Komisja ds. Handlu (FTC) pozywa firmę Intel Corp. -
największego na świecie producenta mikroprocesorów - oskarżając ją tłumienie konkurencji -
informuje w środę agencja Associated Press.

bEgttXIR

Federalna Komisja ds. Handlu (FTC) pozywa firmę Intel Corp. - największego na świecie producenta mikroprocesorów - oskarżając ją tłumienie konkurencji - informuje w środę agencja Associated Press.

Według FTC, Intel (amerykańska firma z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii) blokował rywalom dostęp do rynku, pozbawiając tym samym konsumentów możliwości wyboru i tłumiąc innowacyjność w dziedzinie mikroprocesorów.

Zarzuty takie są Intelowi stawiane od lat; firma zaprzecza, jakoby dopuszczała się nieprawidłowości, ale ostatnio zgodziła się zapłacić w ramach ugody 1,25 miliarda USD swemu rywalowi Advanced Micro Devices Inc. (AMD), wysuwającemu takie oskarżenia.

bEgttXIT

Intel odwołał się od rekordowej kary (1,06 miliarda euro), jaką za praktyki monopolistyczne nałożyła na niego w maju br. Komisja Europejska. Komisja nakazała Intelowi powstrzymanie praktyk handlowych blokujących sprzedaż procesorów AMD.

KE podkreśliła, że Intel udzielał nielegalnych rabatów producentom sprzętu komputerowego - firmom Acer, Dell, HP, Lenovo i NEC - w zamian za wyłączność lub prawie wyłączność w zaopatrywaniu ich w procesory. Nielegalne rabaty przyznawano też handlowi za sprzedawanie wyłącznie komputerów z procesami Intela. Amerykańskiej firmie zarzucono też, że płaciła producentom za wstrzymywanie bądź opóźnianie wprowadzania na rynek komputerów z procesorami AMD. Teraz podobne zarzuty stawia Intelowi FTC.(PAP)

az/ mc/

5327847,Media

bEgttXJu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)