Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: IPN podpisal umowe o współpracy z Muzeum Holocaustu

0
Podziel się

Przebywający z wizytą w USA prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Janusz
Kurtyka, podpisał w Waszyngtonie we wtorek umowę o współpracy IPN z Muzeum Holocaustu.

bEglsTPF

Przebywający z wizytą w USA prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Janusz Kurtyka, podpisał w Waszyngtonie we wtorek umowę o współpracy IPN z Muzeum Holocaustu.

Jak powiedział PAP prezes Kurtyka, umowa pozwoli przede wszystkim na współpracę w dziedzinie wymiany materiałów archiwalnych. W jej ramach IPN będzie m.in. dygitalizował interesujące stronę amerykańską archiwalia. Polska zaś interesuje się np. ciekawymi zbiorami filmów i zdjęć z zasobów muzeum.

"Muzeum dysponuje kopiami archiwów spoza Polski, w których mogą być informacje interesujące nas w związku z naszymi projektami badawczymi, m.in. związanymi z gromadzeniem informacji o Polakach, którzy ginęli lub byli represjonowani ratując Żydów" - powiedział PAP Kurtyka.

bEglsTPH

"Dotychczasowe doświadczenia naszej współpracy są jak najlepsze. Jak sądzę, opinia taka formułowana jest obustronnie. Zależało nam, aby Muzeum Holocaustu otrzymało mocny sygnał, że IPN przywiązuje dużą wagę do tej współpracy. Jako IPN, deklarujemy gotowość do podejmowania wszystkich, nawet najbardziej drażliwych problemów, oraz otwartość naszych archiwów" - dodał.

W środę Kurtyka odwiedzi waszyngtoński Wilson Center, dotowany z budżetu federalnego instytut prowadzący od lat badania nad historią zimnej wojny. Ma tam podpisać umowę o współpracy naukowej i edukacyjnej Wilson Center z IPN.

"Chodzi tu o wspólne przedsięwzięcia związane m.in., z funkcjonowaniem Układu Warszawskiego. Mamy wspólny projekt badawczy, który zakończy się, jak sadzę, w przyszłym roku publikacją książkową dokumentów źródłowych w Polsce i w Ameryce" - powiedział prezes IPN.

Po wizycie w Waszyngtonie Kurtyka uda się do Nowego Jork, gdzie odwiedzi Instytut Badań Żydowskich YIVO i Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego. Spotka się też z zarządem Instytutu Piłsudskiego oraz z Polonią.

bEglsTPN

Tomasz Zalewski (PAP)

fit/

bEglsTQi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)