Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Izba Reprezentantów przyjęła swoją wersję ustawy o wydatkach

0
Podziel się

#
dochodzi informacja o głosowaniu w Izbie Reprezentantów
#

bErdfFyZ

# dochodzi informacja o głosowaniu w Izbie Reprezentantów #

29.09. Waszyngton (PAP/Reuters,AP,AFP) - Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów, niższa izba Kongresu USA, przyjęła w nocy z soboty na niedzielę nadzwyczajną ustawę o wydatkach państwa, dołączając zapis o odroczeniu o rok wejścia w życie programu reformy opieki zdrowotnej - Obamacare.

Ustawa, przyjęta w Izbie stosunkiem głosów 231-192, trafiła teraz do zdominowanego przez Demokratów Senatu.

bErdfFzb

Przed nocnym głosowaniem Biały Dom poinformował, że prezydent Barack Obama zawetuje ustawę, jeśli zawierać będzie niekorzystne zapisy dla forsowanego przez niego programu rozszerzenia dostępu do ubezpieczeń zdrowotnych, zwanego popularnie Obamacare. Według Republikanów program ten miałby być przedmiotem debaty dopiero za rok.

"Izba ponownie przyjęła plan, który odzwierciedla wolę Amerykanów, by utrzymać finansowanie operacji rządowych i wstrzymać ustawę prezydenta w kwestii ubezpieczeń zdrowotnych" - mówił republikański przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner.

Uchwalona w marcu 2010 r. ustawa (Affordable Care Act) przewiduje m.in., że od 2014 r. wszyscy Amerykanie będą mieli obowiązek wykupienia ubezpieczenia albo zapłacą karę finansową.

W piątek głosami mających większość Demokratów Senat uchwalił swoją wersję ustawy o wydatkach uwzględniającą postulaty Białego Domu.

bErdfFzh

Jeżeli obie izby Kongresu nie porozumieją się w sprawie ostatecznego brzmienia ustawy, 1 października, kiedy rozpoczyna się nowy rok budżetowy, nastąpiłaby częściowa blokada wydatków budżetowych. Oznaczałoby to zamknięcie różnych instytucji federalnych i przymusowe urlopy tysięcy urzędników.

Tymczasem według źródeł w Senacie, nie przewiduje się nadzwyczajnego posiedzenia tej izby w niedzielę, tylko dopiero w poniedziałek, na kilkanaście godzin przed ostatecznym terminem. (PAP)

ksaj/ drag/

14680622 14680674 14680288 1467998 14679854 arch.

bErdfFzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)