Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Kolejny polityk Partii Demokratycznej oskarżony o korupcję

0
Podziel się

Demokratyczna kongresmanka z Kalifornii Maxine Waters stoi pod zarzutem
naruszenia norm etycznych obowiązujących polityków, co może wykorzystać republikańska opozycja
przed wyborami do Kongresu.

bEiNinRx

Demokratyczna kongresmanka z Kalifornii Maxine Waters stoi pod zarzutem naruszenia norm etycznych obowiązujących polityków, co może wykorzystać republikańska opozycja przed wyborami do Kongresu.

Jest to już druga tego rodzaju sprawa dotycząca polityka z tej partii po oskarżeniu o korupcję demokratycznego kongresmana Charlesa Rangela.

Na jesieni 2008 r., kiedy rząd i Kongres ratowały banki bankrutujące w wyniku kryzysu finansowego, Waters starała się o pomoc federalną dla małego banku OneUnited, który znalazł się na progu upadłości.

bEiNinRz

Okazało się, że Waters wraz z mężem posiadali akcje tego banku. Dzięki swej pozycji w Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów kongresmanka załatwiła dla banku pożyczkę 12 mln dolarów. Sprawą zajęła się Komisja ds. Etyki Izby.

Kongresmanka twierdzi, że starała się tylko o pomoc dla Krajowego Stowarzyszenia Bankierów, której bank OneUnited był członkiem. Nie zgodziła się na polubowne załatwienie sprawy i grozi jej proces parlamentarny przed Komisją Etyki - publiczne przesłuchania w sprawie kontrowersji.

Sprawa ta zbiega się w czasie z poważniejszymi zarzutami wysuniętymi przeciwko innemu demokratycznemu kongresmanowi, Charlesowi Rangelowi z Nowego Jorku.

Oskarża się go o ukrywanie dochodów w zeznaniach majątkowych i zbieranie datków od korporacji na budowę instytucji edukacyjnej nazwanej jego imieniem. Rangel był do niedawna przewodniczącym Komisji Dochodów Państwa, w której powstają projekty ustaw podatkowych.

bEiNinRF

Korupcyjne zarzuty dostarczają amunicji republikańskiej opozycji przed wyborami do Kongresu w listopadzie.

Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi obiecywała, że "osuszy bagno" korupcji w Kongresie, kiedy Demokraci przejmowali od Republikanów większość na Kapitolu w 2006 r. W niedzielę lider mniejszości John Boehner wytknął jej w wywiadzie TV, że nie spełniła obietnicy.

Rangel i Waters są poza tym Afroamerykanami. Niektórzy komentatorzy wyrażają obawy, że oskarżenia doprowadzą do zaostrzenia animozji rasowych.

Tomasz Zalewski (PAP)

bEiNinRG

tzal/ mc/

bEiNinSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)