Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Koncert pianoli w chicagowskim Muzeum Polskim

0
Podziel się

Koncert pianoli "Paderewski żywy od 150 lat" (Paderewski alive at 150 years)
w wykonaniu R. Lawsona, założyciela londyńskiego Instytutu Pianoli, odbył się w niedzielę w
chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. Recital Lawson zadedykował pamięci ofiar katastrofy
lotniczej pod Smoleńskiem.

bEhVufjF

Koncert pianoli "Paderewski żywy od 150 lat" (Paderewski alive at 150 years) w wykonaniu R. Lawsona, założyciela londyńskiego Instytutu Pianoli, odbył się w niedzielę w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. Recital Lawson zadedykował pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Rex Lawson podczas koncertu w Chicago odtworzył koncert nagrany przez Ignacego Jana Paderewskiego w latach 20. W programie znalazły się kompozycje Fryderyka Chopina.

"Obchody Roku Chopinowskiego w Chicago łączymy z przypadającą także w tym roku 150. rocznicą urodzin Ignacego Jana Paderewskiego" - powiedział dyrektor chicagowskiego Muzeum Polskiego w Ameryce Jan Loryś.

bEhVufjH

W założonym w 1935 roku muzeum znajduje się tak zwany pokój Paderewskiego, w którym zgromadzono wiele pamiątek po sławnym pianiście, popularyzatorze Chopina w USA.

Pianola, popularna na przełomie XIX i XX wieku, to rzadki obecnie rodzaj pianina z dodatkowym mechanizmem, umożliwiającym odtwarzanie utworów muzycznych ze specjalnych rolek papieru. Pierwszą pianolę skonstruował w 1897 r. Amerykanin Edwin Scott Votey w 1895 w Detroit. Instrument do sprzedaży wszedł w 1898 r. w USA i rok później w Europie.

Joanna Trzos (PAP)

tos/ abe/ bk/

bEhVufki
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)