Notowania

wiadomości
23.04.2012 23:07

USA: Lech Wałęsa na szczycie noblistów w Chicago

Były prezydent RP Lech Wałęsa uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek 12. Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który w tym roku odbywa się w Chicago.

Podziel się
Dodaj komentarz

Były prezydent RP Lech Wałęsa uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek 12. Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który w tym roku odbywa się w Chicago.

To pierwszy zjazd noblistów zorganizowany w Ameryce Północnej. Chicagowski szczyt należy do najliczniejszych. Bierze w nim udział aż 22 laureatów Pokojowego Nobla, zarówno osób jak i organizacji. Do środy nobliści będą dyskutować na uniwersytecie stanu Illinois w Chicago o działaniach podejmowanych przez z nich na rzecz szerzenia pokoju i sprawiedliwości na świecie i sposobach walki z przemocą.

Oprócz Lecha Wałęsy do Chicago przybył Dalajlama oraz dwóch byłych prezydentów Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter i Bill Clinton. Wielkim nieobecnym szczytu jest prezydent USA Barack Obama, który został nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla w 2009 r. Obama brał udział w poniedziałek w obchodach Dnia Holokaustu.

Były prezydent RP Lech Wałęsa w poniedziałek uczestniczył w dyskusji panelowej zatytułowanej "Nowe wyzwania dla pokoju" z udziałem innych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla: b. prezydenta USA Jimmy'ego Cartera , byłego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa, b. prezydenta RPA Frederika Willema de Klerka oraz Oscara Ariasa Sancheza, byłego prezydenta Kostaryki.

Nobliści mają także zaplanowane spotkania z uczniami 18 szkół średnich w Chicago. W ramach programu nauki o sprawiedliwości społecznej, omawiane są osiągnięcia laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Wieczorem czasu lokalnego odbędzie się uroczysta kolacja zorganizowana w salach prestiżowego Field Museum. Gospodarzem spotkania będzie były prezydent Bill Clinton.

We wtorek Lech Wałęsa weźmie udział w obradach pod hasłem "Jeden człowiek może dużo zmienić". W ostatnim dniu światowego szczytu, w środę, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla będą rozmawiać o światowym bezpieczeństwie, zagrożeniach związanych z bronią atomową.

Specjalną nagrodę - Peace Summit Award, przyznawaną za działania na rzecz pokoju na świecie, odbierze w środę amerykański aktor Sean Penn. Przyznająca wyróżnienie kapituła doceniła jego działania na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti oraz walkę o prawa człowieka.

Zjazd noblistów w Chicago zbojkotowała działaczka pokojowa z Irlandii Północnej Mairead Corrigan Maquire. Laureatka Pokojowej Nagroda Nobla z 1976 r. poinformowała, że nie weźmie udziału w spotkaniu ze względu na duże zaangażowanie w organizację Departamentu Stanu USA. Amerykańskie media podkreślają, że zjazd noblistów w Chicago został zorganizowany zaledwie na miesiąc przed szczytem NATO w tym mieście.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

tos/ jm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz