Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Na Wall Street lekkie wzrosty, w centrum uwagi dane makro i komunikat Fed

0
Podziel się:

Wtorkowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem wzrostów
po publikacji generalnie lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych. Pod koniec sesji, po
opublikowaniu komunikatu z posiedzenia Fed, wzrosty nieco osłabły, gdyż część inwestorów
zdecydowała się sprzedać akcje.

Wtorkowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem wzrostów po publikacji generalnie lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych. Pod koniec sesji, po opublikowaniu komunikatu z posiedzenia Fed, wzrosty nieco osłabły, gdyż część inwestorów zdecydowała się sprzedać akcje.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 47,98 pkt. (0,42 proc.) do 11.476,62 pkt.

Indeks S&P 500 zyskał 1,13 pkt. (0,09 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.241,59 pkt.

Nasdaq Comp. podniósł się o 2,81 pkt. (0,11 proc.) do 2.627,72 pkt.

Zgodnie z przewidywaniami Rezerwa Federalna (Fed, czyli bank centralny) podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Jednocześnie Fed podjął również decyzję o utrzymaniu bez zmian wartego 600 mld dolarów programu skupu obligacji.

Skup obligacji "wspiera mocniejsze tempo ożywienia gospodarczego" oraz prowadzi do stabilizacji cen - napisano w oświadczeniu po posiedzeniu. Oczekiwania inflacyjne pozostają stabilne - ocenił Fed.

Fed po raz kolejny podkreślił swoją postawę dalszego utrzymywania stóp na niskim poziomie przez "wydłużony okres czasu". W ocenie Fed ożywienie w Stanach Zjednoczonych postępuje, jednak w zbyt wolnym tempie, które nie gwarantuje spadku bezrobocia.

"Wydatki gospodarstw domowych wzrastają w umiarkowanym tempie, ograniczonym poprzez wysokie bezrobocie, skromny wzrost dochodów, niższą wartość nieruchomości oraz surowe warunki kredytowe" - napisano w oświadczeniu.

We wtorek inwestorzy poznali kilka istotnych danych z otoczenia makroekonomicznego.

Departament Handlu poinformował, że zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w październiku o 0,7 proc.; we wrześniu wzrosły zaś o 1,3 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów mdm o 1,0 proc.

Z kolei sprzedaż detaliczna w USA w listopadzie wzrosła o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,7 proc., po korekcie. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w listopadzie o 1,2 proc., wobec wzrostu o 0,8 proc. miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu sprzedaży detalicznej o 0,6 proc., a z wykluczeniem aut - spodziewali się również wzrostu o 0,6 proc.

Departament Pracy podał, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI (producer price index) wzrosły w listopadzie wzrosły o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł w listopadzie o 0,3 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że w listopadzie PPI mdm wzrośnie o 0,6 proc., po odliczeniu cen żywności i energii, oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI wzrósł w listopadzie o 3,5 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,2 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 3,3 proc. i wzrostu o 1,2 proc.

Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) poinformowała, że wskaźnik wzrostu optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców w listopadzie 2010 roku wzrósł do 93,2 pkt z 91,7 pkt w poprzednim miesiącu. To najwyższy poziom wskaźnika od grudnia 2007 r. Analitycy spodziewali się wzrostu indeksu do 92,3 pkt.

O ponad 15 proc. potaniały akcje Best Buy, gdyż ta sieć sprzedaży sprzętu elektronicznego rozczarowała gorszym od oczekiwań kwartalnym wynikiem netto. W efekcie traciły na wartości również akcje firm powiązanych, w tym producenta monitorów Corninga, czy producenta telewizorów Sony. Rywal Best Buy, firma Radioshack, straciła prawie 3 proc.

3 proc. w górę poszły papiery spółki Comcast, gdyż dwa biura maklerskie podniosły dla niej swoje rekomendacje.

Prawie 10 proc. zyskiwały akcje AIG po zapowiedzi przeprowadzenia w marcu lub kwietniu przyszłego roku nowej emisji akcji w celu spłaty rządowej pożyczki. Akcje AIG są najdroższe od roku.

Spadały akcje największych banków, w tym Citigroup i JP Morgan.

W ciągu dnia rosły akcje Research in Motion po podniesieniu dla nich rekomendacji przez biura maklerskie.

Yahoo zapowiedział w najbliższym czasie zwolnienie 600 swoich pracowników.

Drugi dzień z rzędu traciły akcje Netflix. Są obecnie najtańsze od trzech tygodni.

Koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował o wyborze nowego szefa rady nadzorczej oraz podniósł proponowaną dywidendę. (PAP)

pr/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)