Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Na Wall Street negatywne nastroje mimo niewielkich wzrostów

0
Podziel się:

Środowa sesja na Wall Street miała neutralny przebieg, ostatecznie indeksy zakończyły notowania lekkimi wzrostami. Z powodu słabnącego dolara zyskiwały akcje spółek energetycznych i przemysłowych. jednak pesymizm utrzymujący się ciągle na światowych rynkach zniechęcał do podejmowania ryzyka i kupna akcji.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,5 proc. do 10.337,05 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,49 proc. do 2.183,73 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.095,89 pkt.

Przez większość dnia amerykańskie indeksy poruszały się w okolicy wtorkowego zamknięcia, a inwestorzy stali się ostrożni z powodu rosnących obaw o zadłużenie takich krajów jak Hiszpania, czy Grecja.

W środę agencja Standard & Poor's obniżyła perspektywę ratingu dla Hiszpanii do negatywnej, a dzień wcześniej szerokim echem na rynkach odbiło się obniżenie ratingu Grecji przez agencję Fitch.

Rynek obawia się, że rosnące zadłużenie takich państw jak Hiszpania, Grecja, ale także USA i Wielkiej Brytanii może oznaczać, że z powodu ryzyka wyższych kosztów kredytowania tempo wychodzenia rynków z recesji będzie wolniejsze.

Giełdom pomógł w środę ponownie słabnący dolar. Gdy amerykańska waluta spada, dla inwestorów zagranicznych surowce stają się bardziej atrakcyjne, a amerykańskim firmom rosną wyniki z działalności poza granicami.

Od marca dolar taniał wobec innych walut, gdyż inwestorzy, przekonani, że gospodarka się odradza, zaczęli kupować bardziej ryzykowne aktywa o wyższej stopie zwrotu, na przykład akcje, czy surowce.

Jednak w ostatnich tygodniach inwestorzy zaczęli się miotać między rynkiem akcji a rynkiem walutowym, zastanawiając się, kiedy i w jakim tempie światowa gospodarka będzie wychodzić w kryzysu.

Zdaniem niektórych ekspertów ostatnie umocnienie się dolara to efekt zbliżającego się końca roku i faktu, że wielu inwestorów dodaje do portfela defensywne inwestycje takie jak dolar czy obligacje skarbowe.

Tym samym, w ocenie analityków można oczekiwać, że niepewność na rynku oraz małe obroty będą się utrzymywać do końca roku.

Słabo zachowywał się w środę sektor technologiczny, po tym jak producent półprzewodników, Texas Instruments przedstawił słabą prognozę na czwarty kwartał. Kurs spółki spadł o prawie 3 proc.

Drożały akcje 3M po podniesieniu przez Citigroup rekomendacji do "kupuj" z "neutralnie". We wtorek papiery koncernu taniały, po tym jak spółka przedstawiła rozczarowujące prognozy.

W środę zaskakujące dane podał Departament Handlu USA, który poinformował, że zapasy amerykańskich hurtowników w październiku nieoczekiwanie wzrosły o 0,3 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 0,8 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się tymczasem spadku zapasów o 0,5 proc.

Ceny ropy spadły poniżej 71 USD za baryłkę.

Departament Energii podał, że zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 3,82 mln baryłek, czyli o 1,12 proc., do 336,1 mln baryłek. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu zapasów ropy o 0,25 mln baryłek.(PAP)

pel/ fit/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)