Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Na Wall Street niewielkie spadki

0
Podziel się:

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła dalszy ciąg spadków po
ubiegłotygodniowych wzrostach, a liderami spadków były banki i firmy surowcowe. Jako przyczyny
wymienia się nagły wzrost kursu dolara a tym samym spadek konkurencyjności amerykańskiego eksportu
oraz znaczny wzrost cen niektórych towarów.

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła dalszy ciąg spadków po ubiegłotygodniowych wzrostach, a liderami spadków były banki i firmy surowcowe. Jako przyczyny wymienia się nagły wzrost kursu dolara a tym samym spadek konkurencyjności amerykańskiego eksportu oraz znaczny wzrost cen niektórych towarów.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 60,09 pkt. (0,53 proc.) do 11.346,75 pkt.

Indeks S&P 500 stracił 9,85 pkt. 0,81 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.213,40 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 17,07 pkt. (0,66 proc.) i zakończył dzień na poziomie 2.562,98 pkt.

Dolar, który od dłuższego czasu słabnie, we wtorek zyskał 0,9 proc. wobec innych walut po pojawieniu się pogłosek, że Irlandia, podobnie jak wcześniej Grecja, może zwrócić się do innych krajów strefy euro o pomoc finansową. Spowodowało to podrożenie amerykańskiego eksportu.

W dłuższej perspektywie oczekuje się jednak dalszego słabnięcia dolara wobec planów Fed zakupu obligacji rządowych na sumę 600 mld dol. Celem tego posunięcia ma być dalsze obniżenie stóp procentowych i zachęcanie do zaciągania kredytów na cele produkcyjne.

Znacznie podrożały niektóre towary i surowce, w tym soja, miedź i srebro. Złoto podrożało o 6,90 dol. za uncję do prawie rekordowego poziomu 1.424,30 dol.

Departament Handlu poinformował, że zapasy amerykańskich hurtowników we wrześniu wzrosły o 1,5 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 1,2 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów o 0,7 proc.

Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics opublikowały raport, z którego wynika, że wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP wzrósł w listopadzie do 46,7 pkt wobec 46,4 pkt przed miesiącem. Analitycy oczekiwali 47,0 punktów.

Przed sesją inwestorzy poznali odczyt wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców za październik 2010 r. Wskaźnik wzrósł do 91,7 pkt z 89,0 pkt w poprzednim miesiącu. To najwyższy poziom tego indeksu od 5 miesięcy. Analitycy spodziewali się wzrostu indeksu do 90,0 pkt.

W ciągu dnia spadały akcje Bank of America, Citigroup i JP Morgan po informacji, że te trzy banki będą musiały płacić wyższe składki dla agencji federalnej, z której pokrywane są koszty ratowania upadających instytucji finansowych. (PAP)

jm/

7668085 7668015

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)