Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Na Wall Street spadkowy początek tygodnia

0
Podziel się:

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki głównych indeksów, a
pogorszenie nastrojów wywołał gorszy od oczekiwań odczyt wskaźnika aktywności w amerykańskim
przemyśle.

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki głównych indeksów, a pogorszenie nastrojów wywołał gorszy od oczekiwań odczyt wskaźnika aktywności w amerykańskim przemyśle.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 59,98 pkt. (0,46 proc.) do 12.965,60 pkt.

Indeks S&P 500 obniżył się o 6,72 pkt. (0,47 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.409,46 pkt.

Nasdaq Composite stracił 8,04 pkt. (0,27 proc.) i wyniósł 3.002,20 pkt.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim spadł w listopadzie do 49,5 pkt z 51,7 pkt w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 51,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 52,8 pkt. wobec 51,3 pkt miesiąc wcześniej - wynika z końcowych wyliczeń. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 52,1 pkt.

Nastroje na rynku poprawił odczyt chińskiego indeksu PMI, który wskazał na postępującą poprawę w gospodarce tego kraju.

Jak wynika z wyliczeń HSBC Holdings i Markit Economics PMI w chińskim sektorze wytwórczym wyniósł w listopadzie 50,5 pkt wobec 49,5 pkt na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się wzrostu indeksu do 50,4 pkt. Wcześniej podano oficjalne rządowe wyliczenia. Wnika z nich, że indeks PMI wyniósł w listopadzie 2012 roku 50,6 pkt wobec 50,2 pkt na koniec poprzedniego miesiąca.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2012 roku 46,2 pkt. wobec 45,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 46,8 pkt.

W centrum uwagi rynków pozostają negocjacje w sprawie "klifu fiskalnego". Podczas weekendu amerykański sekretarz stanu Timothy Geithner zaapelował do polityków Partii Republikańskiej by ci przedstawili konkretne propozycję, w jaki sposób planują ograniczyć deficyt w Stanach Zjednoczonych. Geithner ocenił również, że Republikanie zgodzą się w końcu na podwyżki podatków dla najbogatszych Amerykanów co powinno umożliwić porozumienie w sprawie kształtu przyszłorocznej polityki fiskalnej w USA.

Polityk Partii Republikańskiej John Boehner, lider większości w Izbie Reprezentantów i główny negocjator z ramienia Republikanów w rozmowach z prezydentem Obamą, oświadczył jednak, że nie zmienia swojej pozycji i utrzymuje swój sprzeciw przeciwko podwyżkom podatków.

Ze spółek rosły akcje Della po podniesieniu do "kupuj" ze "sprzedaj" rekomendacji dla spółki przez Goldman Sachs.

Drożał też Verizon, gdyż Nomura podniosła dla spółki rekomendację do "kupuj" z "neutralnie".

Na wartości tracił Research in Motion po obniżce rekomendacji przez Canaccord. (PAP)

pr/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)