Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Na Wall Street wzrosty

0
Podziel się:

Pierwsza w tym tygodniu po świątecznym poniedziałku sesja na Wall Street
przyniosła niewielkie wzrosty, gdyż nieco osłabły obawy o stan strefy euro i wzrosły nadzieje na
jej wyjście z problemów finansowych. Nastrojów nie popsuły nawet słabe dane makro z amerykańskiej
gospodarki.

Pierwsza w tym tygodniu po świątecznym poniedziałku sesja na Wall Street przyniosła niewielkie wzrosty, gdyż nieco osłabły obawy o stan strefy euro i wzrosły nadzieje na jej wyjście z problemów finansowych. Nastrojów nie popsuły nawet słabe dane makro z amerykańskiej gospodarki.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 125,86 pkt. (1,01 proc.) do 12.580,69 pkt.

Indeks S&P 500 podniósł się o 14,60 pkt. (1,11 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.332,42 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 33,46 pkt. (1,18 proc.) i wzrósł do poziomu 2.870,99 pkt.

W centrum uwagi pozostaje strefa euro. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapewnił, że jego kraj własnymi siłami uzdrowi nadwerężony w wyniku kryzysu na rynku nieruchomości swój system bankowy. Szef hiszpańskiego rządu przyznał jednak, że Hiszpania ma "bardzo duże" problemy z pozyskaniem nowych środków na rynkach finansowych.

Czwarty pod względem wielkości hiszpański bank Bankia został częściowo znacjonalizowany przed dwoma tygodniami, gdy rząd Hiszpanii zainwestował 4,5 mld euro w preferencyjne akcje, przejmując 45 proc. udziałów banku. Rząd Hiszpanii ma teraz dokapitalizować bank kwotą 19 mld euro, przejmując w nim do 90 proc. udziałów.

Ponowne uruchomione programu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny nie jest obecnie rozważane - powiedział szef banku centralnego Austrii i członek rady prezesów EBC Ewald Nowotny.

"Obecnie nie jest to tematem dyskusji. EBC wprowadził szereg działań, które były bardzo pomocne i efektywne dla gospodarki. Teraz musimy poczekać, aby widoczne było, jak te działania wpłynęły na gospodarkę" - powiedział Nowotny.

Nowotny powiedział również, że głównym celem EBC jest utrzymanie Grecji w strefie euro. Zapytany czy EBC przygotowuje się na przypadek wyjścia Grecji ze strefy euro, Nowotny powiedział, że "dobrą zasadą jest, aby bank centralny był przygotowany na wszystkie ewentualności, nie oznacza to jednak, że należy o tym mówić".

Włochy sprzedały na aukcji bony o wartości 8,5 mld euro. Średnia rentowność 183-dniowych papierów wyniosła 2,104 proc. wobec 1,772 proc. na aukcji 26 kwietnia. Stosunek popytu do podaży dla tych bonów wyniósł 1,61 wobec 1,71 podczas aukcji w kwietniu.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed spadł w maju do minus 5,1 pkt. - poinformował oddział Fed w Dallas. W kwietniu odnotowano wskaźnik na poziomie minus 3,4 pkt. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika do plus 3,0 pkt.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w maju 2012 roku do 64,9 pkt. z 68,7 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie do 69,6 punktów.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller spadł w marcu o 2,57 proc. rdr i wyniósł 134,10 punktów. Przed miesiącem indeks spadł o 3,54 proc. rdr. po korekcie. Analitycy spodziewali się, że w marcu indeks spadnie o 2,60 proc. rdr.

Ze spółek ponad 12 proc. rosły akcje Opera Software po informacjach, że może ona zostać przejęta przez Facebook. Z kolei Facebook stracił na wartości ponad 5 proc., a jego akcje kosztują prawie 30 dolarów.

Ponad 5 proc. zyskały akcje Chesapeake Energy po ujawnieniu się w jej akcjonariacie Carla Icahna, który ma 7,6 proc. akcji tej spółki.

Vertex Pharmaceuticals zniżkował w czasie sesji nawet 20 proc., gdyż spółka skorygowała swoje wyniki kwartalne, które wcześniej pozytywnie zaskoczyły inwestorów. (PAP)

pr/ pel/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)