Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Na Wall Street wzrosty

0
Podziel się:

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty głównych indeksów, gdyż
Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe, a według niektórych źródeł minister finansów
Grecji powiedział, że referendum ws. drugiego pakietu ratunkowego nie odbędzie się.

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty głównych indeksów, gdyż Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe, a według niektórych źródeł minister finansów Grecji powiedział, że referendum ws. drugiego pakietu ratunkowego nie odbędzie się.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,76 proc. do 12.044,47 pkt., a Nasdaq zyskał 2,2 proc. i wyniósł 2.697,97 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 1,8 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.261,15 pkt.

Agencje sprzecznie relacjonują słowa greckiego ministra finansów Ewangelosa Wenizelosa. Według agencji EFE, zapowiedział on w imieniu rządu, że referendum w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji nie odbędzie się.

Natomiast według agencji Reutera Wenizelos wezwał rząd, by kategorycznie odrzucił możliwość referendum i uczynił wszystko, by wypełnić warunki pakietu ratunkowego.

Wcześniej w czwartek premier Grecji Jeorjos Papandreu powiedział, że referendum ws. drugiego pakietu ratunkowego eurolandu i MFW nie odbędzie się, jeśli opozycja zgodzi się poprzeć w parlamencie drugi pakiet pomocy.

W poniedziałek Papandreu zapowiedział zorganizowanie referendum, w czasie którego głosujący wypowiedzą się w sprawie drugiego pakietu pomocy dla Aten, uzgodnionego na szczycie strefy euro w zeszłym tygodniu

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obniżyła niespodziewanie podstawowe stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi po tej obniżce 1,25 proc.

Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma w czwartek stopy procentowe na poziomie 1,50 proc. Analitycy oceniali, że EBC może najwcześniej obniżyć stopy procentowe w grudniu br., gdy będzie miał nowe projekcje gospodarcze.

Nowy szef EBC Mario Draghi zapowiedział, że europejska gospodarka może wejść w fazę łagodnej recesji.

Uwagę inwestorów przyciągały też najnowsze dane makroekonomiczne napływające z amerykańskiej gospodarki.

Departament Handlu poinformował, że zamówienia w przemyśle amerykańskim we wrześniu wzrosły mdm o 0,3 proc. W sierpniu zamówienia wzrosły o 0,1 proc. po korekcie. Analitycy oczekiwali, że zamówienia we wrześniu spadną o 0,2 proc. mdm.

Z kolei Departament Pracy podał, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 9 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 397 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 400 tys. wobec 406 tys. tydzień wcześniej po korekcie.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o 15 tys. i wyniosła 3,683 mln w tygodniu, który skończył się 22 października. Analitycy spodziewali się 3,693 mln osób.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 3,1 proc. w III kwartale 2011 r. Analitycy spodziewali się w III kwartale wzrostu wydajności pracy o 3,0 proc. Jednostkowe koszty pracy spadły w III kwartale o 2,4 proc. Analitycy oczekiwali tu spadku o 1,0 proc.

I wreszcie Instytut Zarządzania Podażą (ISM) poinformował, że wskaźnik aktywności w usługach w USA spadł w październiku i wyniósł 52,9 pkt. Analitycy spodziewali się w październiku indeksu na poziomie 53,5 pkt. We wrześniu wskaźnik aktywności w usługach w USA wyniósł 53,0 pkt. 50 pkt. stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem aktywności w sektorze. (PAP)

pr/ jhp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)