Notowania

wiadomości
22.12.2011 22:32

USA: Na Wall Street wzrosty, pomogły dane makro

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty głównych indeksów, gdyż najnowsze dane z otoczenia makroekonomicznego osłabiły obawy przed spowolnieniem w amerykańskiej gospodarce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty głównych indeksów, gdyż najnowsze dane z otoczenia makroekonomicznego osłabiły obawy przed spowolnieniem w amerykańskiej gospodarce.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,51 proc. do 12.169,65 pkt.

Nasdaq zyskał 0,83 proc. i wyniósł 2.599,45 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,83 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.254,0 pkt.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w III kwartale 2011 roku o 1,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 2,0 proc. II kwartale 2011 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 1,3 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

"Wzrost jest skromny, ale wydaje się, ze jest dobry jak na etap, w którym jest gospodarka. Tempo wzrostu poprawia się z kwartału na kwartał" - ocenił główny ekonomista FTN Financial Chris Low.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 2 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 364 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 380 tys. wobec 366 tys. tydzień wcześniej po korekcie.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o 57 tys. i wyniosła 3,600 mln w tygodniu, który skończył się 10 grudnia. Analitycy spodziewali się 3,600 mln osób.

W listopadzie spadła aktywność w amerykańskiej gospodarce - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago. Indeks NAI (National Activity Index) z Chicago Fed, który uwzględnia 85 wskaźników ekonomicznych, spadł w listopadzie do minus 0,37 pkt z minus 0,13 pkt w październiku po korekcie. Analitycy oczekiwali wyniku minus 0,17 pkt.

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) spadł w październiku miesiąc do miesiąca o 0,2 proc. - podała organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight. We wrześniu wskaźnik ten wzrósł o 0,9 porc. mdm. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 proc.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w listopadzie o 0,5 proc. - podała Conference Board. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,3 proc. W październiku indeks wzrósł o 0,9 proc. Indeks pokazuje, jak będzie sobie radzić amerykańska gospodarka w ciągu następnych 3-6 miesięcy.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w grudniu 69,9 pkt., wobec 64,1 pkt. zanotowanych w listopadzie - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 68,0 pkt. (PAP)

pr/ jhp/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz